BBC: Lidé v chudých oblastech Anglie jsou více ohroženi znečištěním
Podle studie Agentury životního prostředí nesou chudí lidé v Anglii největší břemeno znečištěného ovzduší, odpadů z průmyslové výroby a jejich obydlí jsou nejvíce ohrožena záplavami. Přátelé Země ve svém textu dodávají, že polovina všech velkých spaloven v Anglii se nachází v místech, kde žije nejchudších 10 % populace. Silně znečištěné oblasti trpí výskytem srdečních onemocnění, rakoviny plic a mozkové mrtvice. Výkonná ředitelka EA Baroness Young potvrzuje, že výzkum ukázal potřebu zaměřit se na nepoměr v kvalitě životního prostředí a začlenit tento fakt do sociální politiky státu při boji proti chudobě.
Anna Watsonová, vedoucí kampaně Přátel Země proti odpadům, vítá tento výzkum a požaduje po Agentuře životního prostředí, aby zbavila nejchudší britskou komunitu výlučního práva na zamořené prostředí. "Začíná to potřebou postavit novou a velkou spalovnu, která bude likvidovat odpady vyprodukované všemi lidmi, ale končí to stavbou provozu v nejchudší čtvrti," dodává.
Podle Watsonové by vláda měla zavést poplatky za spalování domovního odpadu a vytvořit iniciativu proti stavbě nových spalovacích pecí. "Recyklace je řešení, nikoliv dýmající komíny v nejchudších místech Británie. Když budeme méně spalovat, počet lidí, kterým budeme ničit životní prostředí, se sníží," říká Watsonová. Přátelé Země navíc vytýkají spalovnám, že jejich komíny produkují zdraví škodlivé emise a potřeba dovážet odpady ze vzdálených míst zbytečně zvyšuje dopravní zatížení.
Poslanec Norman Baker z Liberálně demokratické strany říká, že "výzkum zcela jasně prokázal nutnost tlačit na jednotné chápání ekologie na všech vládních úřadech a ne tuto oblast zcela odsouvat. Ať už vládní prohlášení o udržitelném rozvoji znamená cokoliv, určitě se pod tento pojem nevejde skladování průmyslového odpadu v oblastech, o kterých si vláda myslí, že si to místní lidé nechají líbit."
Podle textu BBC Online News 14. 01. 2004.
reklama