BBC: Lov velryb možná nikdy neskončí
Podle Fondu je především absolutně jiná situace, než když byla IWC v roce 1946 ustavena. Přesto Fond uznává potřebu určitých základních limitů komerčního lovu jako preventivního opatření před narůstem nelegálního lovu velryb. I jiní ochranáři to připouštějí, ovšem pouze v soukromí. Nikdo však, jakkoli jsou závěry zprávy IFAW přesvědčivé a její tvůrci kvalifikovaní, s odvoláním zákazu lovu velryb nesouhlasí.
Setkání států IWC proběhne v Berlíně od 16. do 20. června 2003 a nepředpokládá se, že by došlo k nějaké změně moratoria o komerčním lovu velryb, které platí od roku 1986. Navzdory celosvětovému zákazu, dva členové IWC - Japonsko a Norsko - každý rok vyloví z moře 600 až 700 kusů velryb. Japonsko se odvolává na možnost lovit kytovce pro vědecké účely, rybolov v Norsku byl povolen již při podpisu a stal se součástí moratoria. Setkání Komise je však víc než jen tradiční rituál odpůrců a zastánců komerčního rybolovu. Japonsko a Norsko tvrdí, že dostatek velkých kytovců různých druhů umožňuje znovu začít s volným lovem. Podle těchto států by Komise měla opustit svou politickou roli, odvolat moratorium a stát se vědeckou institucí. Ale většina členů stále předpokládá, že velryby měly po dlouhém období krvavého vybíjení ještě málo času na obnovení původních stavů.
Většina lidí chápe velrybářskou komisi jako fórum pro ochranu mořského života a ne jako průmyslový spolek, který má za úkol přivést populaci velryb na okraj vyhynutí. IFAW opatrně zkoumá, zda se situace nezměnila. Vassili Papastavrou, biolog IFAW, řekl BBC News Online: "Ochrana velryb zahrnuje omezení velrybaření, ačkoliv ne nezbytně, takže velrybářský průmysl bude moci pokračovat. Znamená to omezení využívání populací."
Toto téma se zřejmě stane zásadním při zasedání Komise spolu s Berlínskou iniciativou, kde se bude hledat nový kurs, který by jednání posunul z mrtvého bodu, na kterém se před několika lety zaseklo. Iniciativu podporuje 19 členů Komise spolu s více než 40 nevládními organizacemi, které by rády rozšířily pravomoci na ochranu všech druhů kytovců před hrozbou lidského zásahu.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 11. 06. 2003.
reklama