BBC: Peníze z Jižní Afriky pro etiopský park
Rozlehlý park, který pokrývá 514 kilometrů čtverečních, se nachází na jihu Etiopie v jednom z nejchudších regionů země. "Nech-Sar má obrovský potenciál," pochvaluje si Anthony Hall-martin, spoluzakladatel Afrických parků, zodpovědný za akce v Etiopii. "Jenže se nachází ve velmi špatném stavu. Když sem vrátíme slony, černé nosorožce a buvoly, bude mít park hodnotu kolem milionu dolarů.
Park se rozkládá kolem dvou jezer vzniklých zatopením kráterů po prehistorických sopkách. Návštěvníci mají k dispozici hotel postavený na západ od jezer, ze kterého je vidět do centra rezervace. Říčka pramenící v kopcích protéká jedním z nejstarších lesních porostů ve východní Africe, který je domovem více než tří set druhů ptactva. V budoucnu doplní dnešní stáda zeber, gazel, kudu a buvolců ještě dovezení velcí savci. Možnost spolupráce Etiopie s Africkými parky se objevila již loni v létě. Velvyslanec ve Velké Británii odpověděl na dotaz BBC Online News, že jeho země by přivítala, kdyby se společnost Africké parky rozšířila do Etiopie. Minulý týden podepsal Paul van Vlissingen a Anthony Hall-Martin s premiérem Etiopie Melesem Zenawi dohodou o převzetí oblasti. Podle Hall-Martina by nemusel Nech-Sar být posledním parkem v Etiopii, protože společnost by ráda převzala hospodaření nad několika parky v dalších afrických zemích.
Myšlenka soukromé společnosti provozující národní parky vznikla po setkání Paul van Vlissingena s Nelsonem Mandelou, který poukázal na fakt, že Afrika má velké problémy s mnoha jinými tématy, včetně vzdělávání svých občanů, sociální problematiky, AIDS a jen velmi omezené zdroje, které by pokrývaly i otázku ochrany divoce žijících zvířat. Kvůli tomu byla péče o národní parky velmi nedbalá, což nepřinášelo prospěch ani zvířatům, ani lidem. V současnosti platí dohoda o správě pěti parků ve čtyřech různých zemích. Liuwa Plain a Sioma Nqwezi v Zambii, Majete v Malawi, Marakele v Jihoafrické republice a nejnovější Nech-Sar v Etiopii. Všechny rezervace leží v odlehlých oblastech a všechny byly ve velmi špatném stavu.
Podle článku Martina Plauta BBC News Online 20. 02. 2004.
reklama