https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-ryby-se-mohou-pri-zvlaste-krutych-zimach-zmensit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Ryby se mohou při zvláště krutých zimách zmenšit

17.12.2010 07:08 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Vědci zjistili, že mladiství pstruzi obecní bývají zkráceni až o jeden cm. Při poměru k tělu to představuje smrštění zhruba o 10 %.
Vědci zjistili, že mladiství pstruzi obecní bývají zkráceni až o jeden cm. Při poměru k tělu to představuje smrštění zhruba o 10 %.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | U.S. Fish and Wildlife Service / Wikimedia Commons
Norští a finští vědci zjistili, že mladiství pstruzi obecní se umějí zkrátit až o jeden cm. Při poměru k tělu to představuje smrštění zhruba o 10 %. Zřejmě jde o způsob, jak mladé ryby šetří energií v období nedostatku jídla, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Vzácný jev byl pozorován již v minulosti u některých malých savců, například rejsků a ještěrek. Nejdramatičtější příklad údajně představuje mořský leguán, plaz žijící na souostroví Galapágy. Zjistilo se, že kvůli zvyšování teplot a nedostatku potravy se dokázal zmenšit až o 20 % délky těla.

Nyní přichází vědci s první studií, která ukazuje, že se zmenšovat mohou také ryby. Vědci v časopise Functional Ecology publikovali studii, ve které tento stav nazvali jako „celozimní anorexii“. Tedy období, kdy chuť ryb k jídlu dramaticky klesá.

Ari Huusko se svým týmem z Finského výzkumného ústavu rybolovu v Paltamu vytvořil experimentální bazény, kde se nacházeli lososi a pstruzi. Kvůli simulování zimních podmínek byla kontrolována teplota a proud vody a přibylo pokrytí podobné ledu.

Vědci v simulovaných drsných zimních podmínkách skutečně pozorovali, jak se ryby zmenší. „Mladé lososovité ryby skutečně zmenšily délku těla až o 10 % v průběhu zimy,“ říkají vědci.

Zatím se přesně neví, co způsobuje zmenšování těl ryb. Vědci se ale domnívají, že může jít o snížení objemu „želé“, které mají pstruzi jako substanci u obratlů páteře. A díky zkrácení páteře se pak prý zkrátí celé tělo.

Podle článku Victorie Gill „Fish shrink during harsh winters“ zveřejněné dne 23. 11. na serveru BBC News.


reklama

Martin Singr
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist