https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-sae-chtely-vyuzit-jednani-o-klimatu-cop28-k-uzavreni-dohod-o-rope-a-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: SAE chtěly využít jednání o klimatu COP28 k uzavření dohod o ropě a plynu

28.11.2023 11:45 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | rafapress / Depositphotos
Spojené arabské emiráty plánovaly využít své role hostitele klimatické konference COP28 jako příležitosti k uzavření dohod o těžbě ropy a zemního plynu. Uvedl to dnes server BBC News s odkazem na uniklé dokumenty, do kterých měl možnost nahlédnout společně s novináři z Centra pro klimatické zpravodajství (CCR).
 

Zpráva se odvolává na uniklé dokumenty, které byly podle BBC připraveny pro předsedu COP28, jímž je ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Uvádí se v nich, že Džábir, kterého ostře kritizovali ekologičtí aktivisté, měl před konferencí naplánované schůzky s nejméně 27 zahraničními vládami.

Dokumenty obsahovaly body jednání pro 15 zemí. Podle BBC se v nich uvádí, že ADNOC chce s těmito státy spolupracovat na těžbě jejich zdrojů ropy a zemního plynu. V listinách je podle webu například bod pro Čínu, kde se píše, že ADNOC je "ochoten společně posoudit mezinárodní příležitosti pro zkapalněný zemní plyn (LNG)" v Mosambiku, Kanadě a Austrálii.

V dokumentech byly podle BBC rovněž body pro jednání s dalšími 13 zeměmi, včetně Německa a Egypta, které naznačují, že ADNOC chce spolupracovat s jejich vládami na rozvoji projektů v oblasti fosilních paliv. Klimatologové podle listu The Guardian opakovaně varovali, že svět již plánuje vytěžit mnohem více zásob fosilních paliv, než je možné bezpečně spálit, a že by se neměly realizovat žádné nové projekty v oblasti fosilních paliv.

Z brífinků vyplývá, že SAE rovněž usilovaly o investice nebo spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie nebo jiných opatření zmírňujících změnu klimatu.

Setkání se zástupci zahraničních vlád je jednou ze základních povinností předsedů COP. Úkolem předsedy je povzbuzovat země, aby byly ve svém úsilí o snižování emisí co nejambicióznější. Není jasné, při kolika příležitostech Džábir a jeho kolegové na schůzkách kolem COP28 se zahraničními vládami o bodech z uniklých dokumentů hovořili. Dvanáct zemí BBC sdělilo, že během schůzek se o komerčních aktivitách buď nediskutovalo, nebo se schůzka neuskutečnila.

Od hostitelů se očekává, že budou jednat bez předpojatosti nebo vlastních zájmů, sdělil BBC orgán OSN odpovědný za summit. Tým SAE nepopřel, že by schůzky u příležitosti COP28 využíval k obchodním jednáním, a uvedl, že "soukromé schůzky jsou soukromé". Odmítl se vyjádřit k tomu, o čem se na schůzkách jednalo, a uvedl, že jeho práce byla zaměřena na "smysluplná opatření v oblasti klimatu".

Mluvčí COP28 agentuře Reuters sdělil, že dokumenty jsou "nepřesné". "Dokumenty uvedené v článku BBC jsou nepřesné a COP28 je na svých jednáních nepoužila. Je nesmírným zklamáním, že BBC ve své reportáži používá neověřené dokumenty," uvedl v prohlášení.

Zástupci zemí budou na COP28 seznámeni s globálním hodnocením toho, jak malého pokroku bylo dosaženo v oblasti snižování emisí od Pařížské dohody z roku 2015. Dozví se také, jak daleko je svět od splnění pařížského cíle omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. Vědci varují, že po překročení tohoto cíle se dopady klimatické krize rychle stanou katastrofálními a nevratnými.

Klimatická konference se uskuteční ve Spojených arabských emirátech od 30. listopadu do 12. prosince. Podle agentury DPA se očekává účast až 70.000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist