BBC: Spojené státy odmítají čistit místa použití střeliva s ochuzeným uranem
Podle studie z roku 1990 je nebezpečí pro místní obyvatele i vojáky minimální. Přitom výzkumy OSN tvrdí, že voda i půda zůstávají kontaminovány po dobu sedmi let. Tyto střely mají téměř dvakrát větší průraznost než normální zbraně a proto jsou velmi efektivní v boji proti jakémukoli obrněnému vozidlu. Když náboj s ochuzeným uranem, který je buď na hrotu střely nebo v jádru, narazí na objekt, projde nejdříve pancířem než exploduje v hořícím oblaku páry. Takové místo je pak chemicky zamořeno radioaktivním prachem.
Spojené státy i Velká Británie vědí, že nebezpečný prach může způsobit velké problémy, zvláště při vdechnutí. Tvrdí ale, že nebezpečí je jen krátkodobé a místo zamoření velmi malé a přesně ohraničené, takže prý hrozí spíše chemické kontaminace než ozáření. Studie americké armády vypracovaná měsíc před vpádem iráckých jednotek do Kuvajtu v červnu 1990 říká, že zdravotní rizika spojovaná s použitím zbraní s ochuzeným uranem během vojenských cvičení jsou ta nejnižší ve srovnání s jinými válečnými riziky. Další použití ve válce ukáže, podle situace na místech bojů nebo kdyby se vyskytly dlouhodobé zdravotní problémy u vojáků nebo místních obyvatel, zda bude další využívaní střel s ochuzeným uranem bezpečné.
„Od té doby se objevila řada studií, Královské vědecké společnosti nebo Světové zdravotnické organizace, ve kterých se hovoří o zdravotních rizicích spojených s touto zbraní, respektive o tom, že nebezpečí tu nejsou.“, řekl BBC Online mluvčí Pentagonu podplukovník David Lapan.“A proto nepřipravujeme žádný program na čištění Iráku.“
Program OSN pro životní prostředí uveřejnil v březnu objev ochuzeného uranu v ovzduší a ve vodě sedm let po té co byly střely vypáleny. Podle OSN je však nepravděpodobné, že by koncentrace mohly způsobit zdravotní poškození, přesto zpráva doporučuje zasažená místa vykopat a zalít asfaltem nebo alespoň nezasaženou zeminou. Informace z Bagdádu hovoří o opakovaných útocích amerického letectva vyzbrojeného střelami s ochuzeným uranem na budovy v centru. Vojska Velké Británie prohlásila, že mají k dispozici v Zálivu střelivo s uranem a v případě nutnosti je nasadí do bojů. Zatím použití munice s ochuzeným uranem nebylo potvrzeno.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 15. 04. 2003.
reklama