Ze Skandinávie se stává nový cíl milovníků vína
"Lidé zjistili, že v Dánsku je skutečně možné pěstovat víno, a tak sem rok co rok přicházejí noví zájemci,“ říká Nina Finková, když novináře BBC provází svým vinařstvím Vejrhöj o rozloze sedmi hektarů.
Nina a její manžel Niels se dali na výrobu vína před 13 lety, když opustili svá zaměstnání v oblasti obchodu v Kodani. Pěstují převážně zelené hrozny a vyrábějí květinová bílá vína, ale i šumivá a růžová vína.
"Máme delší letní dny s větším množstvím slunečního svitu než ve Francii nebo v Itálii, takže podmínky jsou jiné,“ vysvětluje Finková.
Na většině skandinávských vinic se pěstuje solaris, což je aromatická hybridní odrůda, která je dobře přizpůsobená chladnějšímu podnebí. Snadno dozrává a je odolnější vůči chorobám, takže se vinaři mohou vyhnout postřikům pesticidy.
Její hrozny poprvé vyšlechtili v Německu v roce 1975. Ve Skandinávii se začaly pěstovat až od roku 2004, kdy se zdejší vinařství začalo vzmáhat.
Průměrné teploty v obou zemích se za posledních 40 až 50 let zvýšily téměř o dva stupně Celsia. Zimy jsou mírnější a prodloužila se vegetační doba. Stále však existuje riziko poškození mrazem.
Niels Fink říká, že lidé jsou pozitivně překvapeni, když ochutnají vína z vinařství Vejrhöj. "V očích se jim objeví malý záblesk a pak přijde takový poloviční úsměv," směje se. "Lidem chutná," dodává.
Finkovi prodávají lahve napřímo, ale dodávají je také do některých špičkových kodaňských podniků, včetně restaurace Geranium oceněné třemi michelinskými hvězdami. Zpočátku vyráběli jen 4000 lahví ročně, ale nyní jich prodávají 20 000.
V Dánsku je teď 150 komerčních vinařství, která dohromady obhospodařují 125 hektarů vinic, a více než 1000 amatérských vinařů. Ve Švédsku je podle Švédské vinařské asociace 47 komerčních subjektů, které se rozkládají na 193 hektarech. V porovnání s 800.000 hektary obdělávaných ploch ve Francii a s téměř milionem hektarů ve Španělsku je však skandinávské vinařství stále ještě v plenkách, píše BBC.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Zejména zájmena
31.12.2024 10:13Jarka O.
2.1.2025 19:55Influenceři mají moc ... :) a ono je pěkné vidět, že existují národy, které umějí prodat vepřové Arabům (pravda) a led do Grónska. Dánové se ale nenaučili "pivo" a přitom jakýsi nápoj pod tím názvem exportují do koutů světa, kde by ho člověk nečekal, za vysokou cenu. Myslím, že i Afričani by si radši dali Budvar, ale není....
Dánský export za miliardy jsou vánoční jedle, nepůvodní stromy před 200 lety tam neznámé, pěstované dost neekologicky. Optikou klimatiků by se daly považovat za důkaz ochlazování.
Škoda, že vánoční jedle nepěstují i LČR na holinách.