https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/big-data-bude-se-oteplovat-ale-o-extremni-zimy-neprijdeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Big data: bude se oteplovat, ale o extrémní zimy nepřijdeme

6.8.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
Přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
Foto | Cliph / Flickr
Průměrná globální teplota stále roste. S tím souvisí výskyt extrémně horkých letních dnů, ale paradoxně i extrémně chladných zim. Součástí globální změny klimatu jsou totiž velké výkyvy teplot. Vědci z Northeastern University, kteří analyzovali velké množství dat (tzv. big data) tvrdí, že přestože se v průměru otepluje, stále musíme počítat i s extrémně chladnými výkyvy počasí.
 

„A zároveň je potřeba mít na paměti to, že rok, který byl celkově chladnější než bylo obvyklé v poslední dekádě, není ještě důkaz popírající hypotézu globálního oteplování,“ vysvětluje Evan Kodra z Northeastern University. Spolu s kolegou Auroopem Ganguly jsou autory odborného článku, který právě vyšel v Scientific Report.

Díky meziuniverzitnímu projektu v hodnotě desítky milionů dolarů mohli vědci využít nástroje pro zpracování velkého objemu dat (tzv. big data) z klimatologie. Cílem bylo lépe pochopit, jakou roli mají klimatické extrémy.

Vědci se na základě analýzy big data domnívají, že přírodní procesy, které způsobují klimatické anomálie v dnešní době, je budou způsobovat i v budoucnu, v době teplejšího klimatu. Jako příklad uvádějí tání sněhové pokrývky v teplých rocích, které může vést k tomu, že zimy budou chladnější. Tuto hypotézu je podle vědců možné ověřit až pozorováním vývoje teplot.

Kodra a Ganguly při své simulaci využili aktuální klimatické modely, vyvinuté Mezinárodním panelem pro změny klimatu. Do své simulace přidali data související s extrémním počasím. Snahou bylo vypozorovat, jak je variabilita extrémních teplot ovlivněna roční dobou, geografickým regionem a dalšími vlivy.

Závěry vědců nejsou důležité jen pro samotnou vědu, ale mohou mít dopady i na společnost jako takovou. „Informace z našeho výzkumu mohou být užitečné pro zemědělce, pojišťovny, ale i pro zdravotnický sektor,“ vyjmenovává Kodra. Například pojišťovny, které se zaměřují na sektor zemědělství potřebují vědět, jaké lze očekávat teplotní výkyvy.Další informace |
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist