https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bioodpad-na-breclavskem-sidlisti-pomohou-likvidovat-slepice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bioodpad na břeclavském sídlišti pomohou likvidovat slepice

30.9.2019 00:08 | BŘECLAV (ČTK)
Netradiční nástroj na likvidaci bioodpadu mají od pátku k dispozici obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické. / Ilustrační foto
Netradiční nástroj na likvidaci bioodpadu mají od pátku k dispozici obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické. / Ilustrační foto
Foto | Pierre J. / Flickr
Netradiční nástroj na likvidaci bioodpadu mají od pátku k dispozici obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické. Před zdejší základní školou nově stojí zařízení, které jeho autor Radek Staňka ze společnosti Moje odpady nazývá biotejner. Autor jej v pátek představil veřejnosti i novinářům.
 

"Vychází to vlastně z tradičního venkovského modelu, kdy se na kompost vyhazují zbytky z kuchyně, tedy bioodpad a slepice si na tom kompostu vyhrabávají potravu," popsal základ nápadu Staňka.

Zařízení na Valtické se skládá ze dvou částí. Tou první je kontejner na bioodpad propojený s voliérou pro slepice, které k odpadu mají přístup. "Není to jen tak, že by pouze slepice profitovaly z potravy v kontejneru, ale zároveň tím, že v něm hrabou, urychlují kompostování zbytků," doplnil Staňka.

Voliéru obývají tři slípky, které v ní mají k dispozici klidné zákoutí pro snášení vajíček i uzavřenou část, která je ochrání před nepřízní počasí. Péči o slepice převezmou žáci ze základní školy Valtická.

"Jsme domluveni s paní ředitelkou, že se budou třídy v péči o slepice střídat. Budou tak mít šanci slepice poznat víc, než jen na obrázku v knížce," řekl autor nápadu.

Voliéra pro slepice i kontejner jsou pro kolemjdoucí volně přístupné. Na bezpečí zvířat dohlíží kamera.

Kontejner má objem dva kubíky a při intenzivním využívání přibližně stovkou lidí by se měl zaplnit přibližně za rok. Po roce by asi dvě třetiny v něm měl tvořit kompost, poslední třetina bude zatím nerozložený odpad. "Samozřejmě vůbec netušíme, kolik lidí bude biotejner používat. Může se stát, že se zaplní už za měsíc. V takovém případě je možné jej normálně vyvézt," uvedl Radek Staňka.

Originální konstrukci vyrobil částečně vlastníma rukama, kontejner nechal vyrobit na míru. "Zatím mi výrobce účet neposlal, tak netuším, kolik to bude stát. Jde ale o to, abychom předali dál myšlenku, že třídit důsledně bioodpad je dobré," dodal Staňka.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist