Botanici vyhlásili rostlinou roku starček úzkolistý. Varují před jejím šířením
"Vyhlášením starčku úzkolistého rostlinou roku chceme upozornit na problematiku rostlinných invazí a jejich vliv na přírodu i společnost. Je to příležitost vzdělávat veřejnost a motivovat ji k ochraně naší biodiverzity," sdělil předseda České botanické společnosti Milan Chytrý.
Starček úzkolistý se do Evropy dostal omylem spolu s ovčí vlnou a jeho první výskyty byly zaznamenány v Německu na konci 19. století. V České republice byl poprvé zaznamenán v Děčíně v roce 1997. Rostlina podle botaniků obsahuje toxické pyrolizidinové alkaloidy, které představují riziko pro pasená zvířata a mohou se dostat i do mléka a medu.
Česká botanická společnost proto vyzývá veřejnost, aby pomohla s mapováním výskytu této invazní rostliny, například prostřednictvím k tomu zřízeného projektu v aplikaci iNaturalist.org. Kromě toho chystají botanici v průběhu letošního roku zveřejnit popularizační články a konat se budou také přednášky a exkurze.
Loni byl rostlinou roku 2024 kosatec sibiřský, modře kvetoucí rostlina sice jménem odkazuje na Sibiř, ale v Česku je původním druhem, navíc chráněným a ohroženým. V předchozích letech byly rostlinami roku kociánek dvoudomý, hlaváček letní a vstavač kukačka.
Přečtěte si také |
Invazní keře - nebezpeční cizinci našich zahrad a parkůTitul roku udělují nejen botanici, ale například i ornitologové, kteří tím chtějí upozornit na běžné druhy ptáků a jak změna klimatu ovlivňuje rozšíření a chování jednotlivých populací. Ptákem roku 2024 vyhlásili rehka domácího, lidově zvaného kominíčka, vyhlášení ptáka roku 2025 plánují ornitologové na únor.
reklama