https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicke-zahrady-musi-zavrit.teplicka-ukaze-vystavu-o-mexicke-obdobe-dusicek-az-po-uvolneni-nebo-on-line
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanické zahrady musí zavřít. Teplická ukáže výstavu o mexické obdobě Dušiček až po uvolnění nebo on-line

22.10.2020 08:30 | TEPLICE (ČTK)
Jedním z nejdůležitějších mexických symbolů při Día de los Muertos jsou lebky. Tento motiv slaví velikou oblibu i za hranicemi Mexika a rozvinul se do uměleckého stylu líčení obvykle kombinovaného s květinami, pestrými barvami nebo korálky, popisuje botanická zahrada na svém webu. Ilustrační obrázek
Jedním z nejdůležitějších mexických symbolů při Día de los Muertos jsou lebky. Tento motiv slaví velikou oblibu i za hranicemi Mexika a rozvinul se do uměleckého stylu líčení obvykle kombinovaného s květinami, pestrými barvami nebo korálky, popisuje botanická zahrada na svém webu. Ilustrační obrázek
Teplická botanická zahrada teprve včera zahájila výstavu Día de los Muertos, která ukazuje, jak se v Mexiku slaví Den mrtvých, obdoba Dušiček. Situaci jí ale zkomplikovala nová vládní opatření proti šíření koronaviru. Zatím byly botanické zahrady jedny z mála otevřených institucí. Od čtvrtka ale musí podle nových opatření zavřít. Pracovnice zahrady ČTK řekla, že výstava bude pokračovat i po skončení opatření proti šíření koronaviru. Ředitel instituce Petr Šíla ČTK informoval, že se bude snažit výstavu zprostředkovat i on-line.
 

"Máme natočené krátké promo video o výstavě. V případě, že se na nás bude vztahovat jakékoli restriktivní opatření, výstavu se budeme snažit maximálně zprostředkovat všem prostřednictvím sociálních sítí a našich nových webových stránek," řekl Šíla o výstavě, která kromě tematické výzdoby seznamuje návštěvníky s deseti osobnostmi české přírodovědy.

"V Mexiku o těchto svátcích vlastně mrtvé oslavují a vítají duchy u sebe doma. Jedním z nejdůležitějších mexických symbolů při Día de los Muertos jsou právě lebky. Tento motiv slaví také velikou oblibu za hranicemi Mexika a rozvinul se tak do uměleckého stylu líčení obvykle kombinovaného s květinami, pestrými barvami nebo korálky," píše o výstavě botanická zahrada na svém webu.

Expozice se připravovala od prázdnin, s největší intenzitou se jí pracovníci věnovali poslední měsíc. Mexické velvyslanectví zahradě půjčilo fotografie s názvem Hanal Pixan, Den mrtvých. Návštěvníci si je mohli prohlédnout ve vstupní hale. Součástí výstavy měly být i přednášky, kvůli vládním restrikcím budou na sociálních sítích ve formě videa. "Aby naši návštěvníci o přednášku nepřišli a mohli si ji pustit i třeba příští rok," vysvětlil Šíla.

Návštěvníků přišlo do botanické zahrady včera oproti jiným dnům víc, zjistila ČTK. Otevírací doba se totiž kvůli výstavě prodloužila o dvě hodiny do 19:00. Lidé měli roušky a dodržovali rozestupy.

Návštěvnost je od zavedení nouzového stavu nižší. "Prvním faktem je, že v minulém týdnu bylo velmi nepříznivé počasí. Druhým, že spousta lidí se domnívá, že máme zavřeno, přestože vcelku intenzivně informujeme o všech našich aktivitách," řekl Šíla. V září byla návštěvnost v průměru o 600 návštěvníků vyšší než za roky 2007 až 2019. "V říjnu máme k dnešnímu dni návštěvnost 855 osob. Průměrná měsíční říjnová návštěvnost je 2407," dodal ředitel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist