https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanicke-zahrady-zadaji-vladu-o-program-pomoci-a-otevreni-venkovnich-arealu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanické zahrady žádají vládu o program pomoci a otevření venkovních areálů

6.4.2021 11:18 | PRAHA (ČTK)
Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě zavřené kvůli protikoronavirovým opatřením a jejich ztráty stát nekompenzuje žádným podpůrným programem. Stávající programy podpory jsou pro většinu zahrad nedosažitelné. Předpokládaný propad příjmů na vstupném za první čtvrtletí letošního roku unie odhaduje na deset milionů na vstupném a přibližně dalších deset milionů na dalších příjmech. Unie to napsala v dopise vládě, který má ČTK k dispozici. Botanické zahrady také žádají vládu, aby zvážila otevření venkovních areálů.
 

Pro zahrady je významný především propad příjmů ze vstupného, prodeje upomínkových předmětů, pronájmů prostor pro společenské a kulturní akce. V činnosti středoškolských botanických zahrad se projevila také absence studentských praxí, které jsou součástí výuky a představují významný podíl na údržbě areálů, kterou je nutné nyní zajišťovat externě. "Výdaje snižovat příliš nelze, musíme platit energie na vytápění skleníků, pěstební substráty, další provozní náklady a mzdy," uvedla unie.

Botanické zahrady mají rozdílné zřizovatele, podle kterých se i liší jejich návštěvnický režim. Nejvíce jsou propadem příjmů ze vstupného ohroženy soukromé a spolkové zahrady. Například Bečovská botanická zahrada hlásí propad příjmů za minulý rok 800 000 korun, část jí byla hrazena z kompenzací a covidových programů, k zajištění péče o sbírky jí ale chybí 455 000 korun. Největší česká botanická zahrada, Botanická zahrada v Praze, má od začátku roku propad příjmů více než šest milionů korun. Pokud by byla zahrada uzavřena celé první pololetí, tedy v nejatraktivnější části roku, ztráty by se vyšplhaly na 14 milionů. Dendrologická zahrada v Průhonicích letos počítá se ztrátou 1,5 milionu korun, pokud nebude možné zahradu v prvním pololetí otevřít.

Propad financování je v současnosti takový, že zahrady omezují rozvojové aktivity. Mnozí ředitelé a vedoucí se začínají obávat o osud sbírek, záchranných programů ohrožených druhů rostlin mimo místo původního výskytu a také o zaměstnané specializované odborníky a zahradníky.

"Pro zachování veřejně prospěšných funkcí spojených s naší činností je v tuto dobu nezbytná finanční pomoc státu. Žádáme Vás proto o vytvoření programu pomoci botanickým zahradám. Současně Vás také žádáme o zvážení otevření venkovních areálů botanických zahrad, ve kterých je nebezpečí přenosu infekce stejné jako ve veřejně přístupných parcích a zahradách," stojí v dopise.

Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička připravují úpravu protiepidemického systému, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování opatření. Odborníci zatím připomínkovali jen nejvyšší stupeň systému, řekl v neděli epidemiolog a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar. Skupina podle něj diskutovala například o možnosti povolit venkovní trhy, otevřít venkovní expozice zoologických a botanických zahrad či venkovní sportovní aktivity jeden na jednoho.

Podle statistické ročenky České republiky v roce 2019, před koronavirovou pandemií, navštívilo 20 botanických zahrad v Česku 680 000 návštěvníků. Tržby na vstupném činily 29,3 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist