https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botanik-cizokrajne-rostliny-mohou-mit-problem-zvladat-nynejsi-nocni-mrazy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botanik: Cizokrajné rostliny mohou mít problém zvládat nynější noční mrazy

22.4.2024 18:37 (ČTK)
Rostliny, které původně do české krajiny patří, jsou na jarní mrazy zvyklé a z dlouhodobého hlediska jim neublíží. Problematické jsou mrazy pro dovezené kontinentální rostliny jako například nyní hojně pěstované okrasné česneky, řekl v rozhovoru s ČTK František Krahulec z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Česko tento týden čeká ještě několik mrazivých nocí, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 

"Dovezené rostliny pocházejí z území, kde jsou mrazy mnohem větší, avšak, když tam skončí zima, tak již žádné mrazy nejsou a na jaře mohou poklidně růst. Před pár týdny byly v Česku vysoké teploty a po několika dnech přišly v noci mrazy, na což nejsou cizí rostliny zvyklé," řekl botanik. Může se podle Krahulce stát, že pokud se podobné klima bude v nadcházejících letech opakovat, nezbyde nic jiného, než podobné rostliny přestat pěstovat.

Největší problém s mrazy nastává u ovocných stromů, u nichž se očekává úroda. Nicméně pokud je úroda kvůli mrazivému počasí menší, tak nadcházející rok je i méně škůdců, poznamenal Krahulec. "Mrazy mohou být letos problematické pro jabloně. Některé peckoviny již byly odkvetlé a ty pecičky to snesou. V horší situaci jsou pěstitelé meruněk, které zasáhly mrazy v době květu, kdy je strom nejvíce citlivý," dodal.

Peckoviny, které odkvetly již před nějakou dobou - jako třešně, blumy a švestky, nemusí mít kvůli současným nočním mrazům znatelné škody. "Dokud jsou květy stromů v poupatech, tak to tolik nevadí," řekl Krahulec.

Ze stromů jsou na podobné mrazy velmi citlivé buky. "V nižších polohách už jsou olistněné, ale v horách, kam převážně patří, tak olistěné nejsou. A proto nynější mrazy jim v podstatě moc neublížily," uvedl botanik. Když podle něj například namrznou konce větviček, tak se poté odmrazí a rostlina situaci většinou zvládne.

"Rostliny, které mráz nesnáší, tak ještě nevyrazily a nebo jsou ve stadiu, kdy jim to nevadí. Jednoleté rostliny jsou také nesmírně citlivé, nicméně nikdy nevyklíčí všechny najednou. Takže i v případě, že první vlnu semen mrazy zničí, tak později vyroste další vlna," dodal Krahulec.

Lidé podle Krahulce mohou své rostliny za zahrádkách před mrazy chránit, například je přikrývat a podobně. Horší je situace například u větších sadů a stromů, kde lze těžko rozkvetlé stromy bránit. Rozumné je podle botanika také počkat s vysazováním, zvláště u citlivějších rostlin, až například do poloviny května. Závisí to na předpovědi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

22.4.2024 20:16
Jedině dobrá zpráva. Do ČR - a to i do českých zahrad - patří co nejvíce českých rostlin. Však co je špatného na máčce, bělotrnu, udatně lesní, konvalince, zvoncích, kypreji vrbici, kosatci žlutém i sibiřském? A česká lilie zlatohlavá? V pohodě jsou i botanické pivoňky, přirozeně rostoucí mj. v Rakousku. Doplňte to krásnými keři, třeba klokočem nebo kalinou, dřínem nebo brslenem, a je to.
Stačí jen hledat. Existuje spousta krásných českých trvalek, v botanické i šlechtěné formě. Příroda bude naprosto spokojená a člověk také.

Btw, co do mrazů - takový dub letní je na mráz také pěkná citlivka. Je to tři roky zpět, co těm u nás (Podkrkonoší) zčernala většina listů, a to bylo jen mínus dva přes jednu noc :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

23.4.2024 07:02 Reaguje na Anyr
V tomto s tebou souhlasím, v zahradách by mělo být co nejvíce bylin a keřů, které se vyskytují přirozeně v okolí. Minimálně na vesnicích, ve městech lze přimhouřit oko.
Odpovědět
Anyr

Anyr

24.4.2024 01:25 Reaguje na pavel peregrin
To je celkem památný okamžik :))
Jsem rád, že se na toto díváme stejně. Snad náš pohled bude v budoucnu sdílet více a více lidí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.4.2024 13:23 Reaguje na Anyr
tak si mě připiště do seznamu, tady se spolu shodujeme.

ostatně na mé západokrkonošské haciendě mám mocné spojence, a to srnku a srnce, kteří vše nepůvodní, co tam moje krásymilovná paní zasadí, bez milosti okoušou nebo otlučou. blbý ovšem je, že tenhle letošní mráz potrápil i vyrašené ořešáky a kvetoucí švestky a paví vejce (oboje zde etablováno již mnoho století)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.4.2024 18:26 Reaguje na Lukas B.
I na Ostravsku ve 210 m.n.m pomrzly ořešáky, vinná
réva, už nasazené plody ovocných dřevin a rané
brambory. Dobrou zprávou je, že mráz spálil i tu
křídlatku, ale ta znovu obrazí z kořenů. Dnes tu
bude asi zase mrznout, protože se vyjasňuje a to
asi dorazí zbytek, co přežilo. Takže letos nebudou
starosti co s ovocem, nebudu kvasit víno a sbírat
vlašáky dříve než hlodavci a ptáci. Živit se tím,
tak jdu asi na pracák, protože bez příjmů to bude
pro pěstitele zničující a bude to příležitost pro
obchodníky a spekulanty.
Odpovědět
Pe

Petr

23.4.2024 10:21
Moc tomu nepomáhá ani současná podivná móda nepřirozeně prázdných zahrad a trávníků. Dříve bývaly zahrady a zahrádky zaplněné, květiny, stromy a keře většinou v zápoji, nebo aspoň skupině, všude tráva. Dnes jsou zahrady planina, prázné holé trávníky bez trávy, a sem tam nějaký ničím nechráněný soliterní keř, nebo stromek, který je tam vydán napospas všemu negativnímu - mrazům a ledovým větrům v zimě, pražícímu slunci ve zbytku roku. Když to vidím, je mi z toho smutno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist