https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zahrade-v-pribicich-rostou-tisice-subtropickych-rostlin-prinasi-i-chutne-plody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zahradě v Přibicích rostou tisíce subtropických rostlin, přináší i chutné plody

7.6.2025 19:11 (ČTK)
Sazenice a semena si pěstitelé vozí hlavně z Itálie a Španělska, kde jsou hory a i tam klesají v zimě teploty pod bod mrazu. Odolným druhem je třeba Trachycarpus fortunei, česky palma konopná, pocházející z Číny.
Sazenice a semena si pěstitelé vozí hlavně z Itálie a Španělska, kde jsou hory a i tam klesají v zimě teploty pod bod mrazu. Odolným druhem je třeba Trachycarpus fortunei, česky palma konopná, pocházející z Číny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Volně vysazená palma tyčící se asi do deseti metrů dává tušit, že za jednou z bran v centru Přibic na Brněnsku bude něco neobvyklého. Na rozloze okolo 3000 metrů čtverečních tam rostou tisíce subtropických rostlin. Exotická zahrada Miroslava Effenbergera a Jiřího Michny nabízí okrasné palmy, ale také mexické juky, čínské datle nebo kapradiny z Tasmánie. Změna klimatu rostlinám prospívá, stejně jako málo srážek v oblasti. Plody brzy přinese třeba fíkovník nebo granátovník, řekl Effenberger ČTK.
 
Sazenice a semena si pěstitelé vozí hlavně z Itálie a Španělska. "Ve Španělsku se soustředíme na severní část, kde jsou hory a i tam klesají v zimě teploty pod bod mrazu. Co přežije tam, docela spolehlivě roste i tady," uvedl Effenberger. Odolným druhem je třeba Trachycarpus fortunei, česky palma konopná, pocházející z Číny. "Bez poškození zvládají teploty kolem minus 12 stupňů Celsia. První z palem tady máme už asi 12 let a bez poškození přežila všechny zimy," dodal.

Palem mají v Přibicích přes 70 druhů, což je podle majitele jeden z nejbohatších sortimentů ve střední Evropě. Zajímavostí je třeba Jubea chilská, která je svou výškou a hlavně sílou kmene nejmohutnější palmou v Americe a jednou z nejmohutnějších na světě. "Její plody se dají jíst, ale roste velmi pomalu. Potřebuje ještě tak 15 až 20 let, než vykvete," řekl pěstitel. Každoročně plodí třeba palma Butia, která produkuje jedlé, oranžové až žluté plody s chutí podobnou meruňkám, ananasu a banánu.

Květy obsypaný je nyní granátovník, jehož plody dozrají o prázdninách. Úrodu lze očekávat i z fíkovníků nebo čínské datle, jejíž plody jsou podle Effenbergera velice zdravé a chutné. "Dáváme je ochutnat a pak chce rostlinu každý," míní. Část zákazníků tvoří zoologické zahrady, muzea či zámky, většinu ale koneční spotřebitelé. Mezi nimi jsou hojně oblíbené třeba olivovníky. Některé v zahradě mají i více než 400 let.

Mnoho rostlin slabší mrazy dobře snáší. V případě silnějších mrazů stačí ty choulostivější přikrýt kvalitní mrazuvzdornou ochranou či je přenést do skleníku. "Klima se mění ve prospěch rostlin, které tady pěstujeme. Jsme v lokalitě, kde extrémně málo prší, což je dobře. Našim rostlinám nedělá zpravidla problém mráz, ale přemokřená půda v zimě. Některé kaktusy vydrží i 20 stupňů mrazu, ale musí být na úplně suchém místě," dodal.

V zahradě jsou i dva skleníky. Jeden kaktusový a druhý pro tropické rostliny, kde pěstují maracuji, liči, citrusovníky, banánovníky nebo karambolu. Kromě toho je tam jezírko s koi kapry, z něhož pracovníci zahrady využívají vodu obohacenou o biologický materiál pro zálivku. Trvá až pět hodin a vše se zalévá ručně. Součástí každodenní práce je zametání cest a uklízení napadaného listí. Do zahrady míří nejen zákazníci, ale i turisté. Dnes se návštěvníkům otevřela při akci víkend otevřených zahrad. Effenberger očekává stovky návštěvníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

8.6.2025 08:39
Také něco na SZ Čech pěstuji coby palmář. Je třeba ale říct, že rostliny musí být alespoň několik nejchladnějších nocí, někdy týdnů zimovány, jinak jsou poškozovány a umírají. A i tak mi jich už pár odešlo, zejména těch méně odolných. Nejlépe se pracuje s trachýky. Ty mají potenciál se postupně šlechtěním stát zcela odolnými pro české klima.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist