https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/botswana-po-nevyresenem-sporu-s-nemeckem-hrozi-zabitim-20.000-slonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Botswana po nevyřešeném sporu s Německem hrozí zabitím 20 000 slonů

27.9.2024 01:03 | GABORONE (ČTK)
Sloni v Botswaně.
Sloni v Botswaně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Botswanský prezident Mokgweetsi Masisi chce nechat odstřelit 20 000 přemnožených slonů způsobujících škody na majetku a ztráty na životech. Vygradoval tak spor s Německem, které jakožto největší dovozce loveckých trofejí z těchto zvířat v Evropské unii zvažuje zpřísnit jejich import. Tím by podstatně klesly příjmy jihoafrického státu, napsal deník Die Welt.
 
Botswana a další státy v jižní Africe se potýkají s největším suchem za posledních 50 let. "Naši lidé hladoví. Slonům hrozí smrt. Pokud mají naši lidé hlad, máme povinnost je nakrmit. A mohu vám otevřeně říct: Jedí také slony," uvedl prezident Masisi. Neuvedl však, kdy začne s vybíjením tisíců chobotnatců a zpracováváním jejich masa.

Vybíjení slonů a rozdělení jejich masa lidem hladovějícím kvůli suchu oznámila tento měsíc například také Zimbabwe a už dříve i Namibie.

Jihoafrický stát k takovému řešení dospěl po několikaměsíčním sporu s Německem. Letos v dubnu totiž německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová vznesla návrh na zpřísnění pravidel pro import sloních trofejí do Německa. Masisi její plán zkritizoval, protože Botswaňané vydělávají tisíce eur za povolenky k odstřelu slonů, z nichž si pak bohatí Evropané odváží hlavu nebo kůži. Prezident africké země proto oznámil, že na protest chce do Německa poslat 20 000 slonů, to se k nabídce dosud nevyjádřilo.

V Botswaně žije největší počet slonů na světě, přes 130 000. Požírají úrodu, ničí majetek i zabíjejí lidi. Botswana kvůli jejich přemnožení povoluje odstřel za peníze. V minulosti již odvezla osm tisíc slonů do sousední Angoly a také navrhovala poslat 10 000 slonů do Londýna, aby si Britové podle botswanského ministra pro divokou přírodu vyzkoušeli, jaké to je s nimi žít.

Německo bylo k roku 2021 největším dovozcem sloních loveckých trofejí v Evropské unii, zatímco Francie a Belgie ho zakázaly. Botswana zakázala vývoz částí ulovených zvířat v roce 2014, kvůli tlaku obcí jej ale v roce 2019 zrušila a v současnosti vydává přísně kontrolované roční kvóty pro lov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 07:39
Změna klimatu přinese i změnu početnosti, resp přístupu. Čekal snad někdo něco jiného?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.9.2024 08:01 Reaguje na Karel Zvářal
Ukazuje se, že změna klimatu hlavně vede k tomu, že v Africe je řádově líp lidí, než před pár desetiletími. A takové zalidnění přírodní zdroje neutáhnou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 08:04 Reaguje na Richard Vacek
Bylo by hezké, kdyby křivky populačního růstu byly u všech afrických druhů stejně povzbudivé. Bohužel, dominantní druh vylučuje ten synergický efekt.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.9.2024 09:33
když nemají průmysl, tak jsou odkázáni na život z ruky do huby. Mentalita sežrat co neuteče chvíli funguje, ale pak se asi začnou ožírat sami sebe.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 10:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No jo, a unijní mentalita zase velí zakázat i to, co skvěle fungovalo. Proč se montuje do dovozu trofejí - slona si lovci neodvezou, ten půjde do guláše. Pořád vyvýšlejí jakési pseudoprojekty, ale zažité věci jsou špatné? Dyť domorodci z toho mají slušný zisk, ten slon zakrátko stejně pojde. To je praktická ukázka nové doby, jak "host vyhazuje vrchního".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.9.2024 11:28 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

27.9.2024 12:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Souhlasím spíš s panem Zvářalem. Regulace nadbytečného přírůstku populace slonů přes poplatkový trofejí, využití masa pro obživu místních lidí spolu s nějakými příjmy s turismu jistě není dokonalá metoda ale v důsledku je pro přežití slonů v přírodě lepší než kompletní likvidace slonů na daném území, pokud je místní komunity vyhodnotí pouze jako "drahý" zdroj potíží a nebezpečí. Prostě nemůžete cokoliv chránit bez podpory místních komunit a společnosti v daném státě. Místní obyvatelstvo musí chápat nějaký přínos pro místní kulturu, tradice, náboženství, ekonomiku... bez toho neochráníte nic.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 13:04 Reaguje na Dalibor Motl
Děkuji! Také jsem proti pálení zabavené slonoviny, ale raději ji uložit a počkat, než tahlle pošahaná doba pomine, a pak ji prodat na burze a výtěžek zužitkovat ve prospěch lidí a přírody.
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2024 16:32 Reaguje na Karel Zvářal
To samé říkali majitelé plantáží s bavlnou, když se zakázalo otroctví. Počkáme si, až tahle pošahaná doba pomine.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2024 18:27 Reaguje na Petr
:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2024 17:09
Afrika pouze dohání to, co si prodělala Evropa a Amerika v minulosti.
Lidé přešli od lovu a sběračství k zemědělství a velká zvířata vadí
tomu zemědělství. U nás došlo v předchozím tisíciletí k vybití zubrů,
divokých koní a praturů nikoliv z lovecké vášně několika jedinců, ale
z potřeby zemědělců, kterým ta zvířata škodila na polích a ujídala
trávu určenou pro zdomácnělá zvířata. V Americe se do vybíjení bizónů
už zapojil i průmysl lačníci po jejich kůžích, masu a kostech ze
kterých se tam pálilo vápno pro stavebnictví. U nás se na vápno pálily
i kosti morových a válečných obětí. Afrika se rozvíjí a podle toho se
chová. Aby zůstala skanzenem pro Západ, tak by musel Západ dotovat to,
na co nemají a co chtějí dosáhnout stejnými způsoby, jako kdysi my.
Proč si Němci a my nevypustíme do přírody zubry, koně a pratury?
No protože nemohou zcela volně žít v souladu se zemědělstvím,
dopravou a jinými lidskými činnostmi. Takový zubr na dálnici, či na
rychlotrati by byl asi MÓC VELKÝ PROBLÉM. A co stádo divokých koní
a nebo praturů na poli, či v mladém lese, kde je dnes škůdcem vysoká?
Já se Afričanům nedivím, že když nás chtějí dohnat, tak se vším všudy
a nezůstat skanzenem pro turisty a ochranáře ze Západu. Zajímalo by mne,
jak by se Němci staví k poplatkovému lovu například slonů a doma jelenů?
Co kdyby proti lovu jelenů kvůli trofeji protestovali v té Botswaně? Zakázali by jejich lov a paroží raději spálit, než ho věšet na stěny?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2024 10:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Kosti se vypalovaly na speciální filtrační kostní uhlí, kterým se čistil cukerný roztok v cukrovarech, aby cukr byl už tehdy bílý rafinovaný a vydržel delší dobu bez roztékání. U nás se tak zlikvidovala mimo jiné obrovská spousta mamutích a jiných kostí z Předmostí u Přerova a různých jeskyň. Třeba mrtví od Waterlo údajně taky většinou skončili takhle v cukru ještě v 19 století. V Americe údajně většinu kostí po bizonech využili na výrobu hnojiv, kosti obsahují taky množství fosforu. Obsah vápníku je proti množství vápníku v různých vápencích zanedbatelné.
Odpovědět

Jan Špitálský

29.9.2024 21:37
Možná trochu rejpavý příspěvek, ale co takhle zmenšit tam počet lidí. Sloni tam byli už tisíce let před lidmi. Když dáme lidem více jídla, budou se více množit a tak to bude do vyčerpání zdrojů, nebo migrace jinam. Když nějaký organismus vyčerpá přírodní zdroje, dojde k prudkému snížení populace na únosnou mez, nebo k migraci jinam.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2024 08:27 Reaguje na Jan Špitálský
Co doporučujete? Jak si snížení počtu obyvatel představujete, když
i u nás bývalo v minulosti nutností mít mnoho dětí, které ve stáří
pomohou živit rodiče. Brzdou v množení je v prvé řadě chudoba bez
sociálních jistot jako důchod. Ve druhé řadě náboženství hlásající
"milujte se a množte se" a navíc mentalita Afričanů množit bez
zábran. Toto nelze vymýtit jenom pouhým přáním, ale zcela jiným
přístupem k těmto národům, které se samoregulovaly do doby, než
jsme jim do roho začali zasahovat my Evropané.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2024 10:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak ono vypadá, že snížení přírustku - počtu narozených dětí na rodinu a nakonec zmenšování počtu obyvatel je hlavně dáno emancipací žen a zapojením žen do zaměstnání.
Jakmile rodina narozením dítěte ztratí víceletý příjem ženy z práce, začne si většina rodin zatraceně rozmýšlet mít větší počet dětí než nakonec třeba to jedno.
Odpovědět
HH

Honza Honza

1.10.2024 12:26
Kdepak, problém je jinde než se píše v komentářích - že sloni ohrožují zemědělskou výrobu. Tam už příroda padá volným pádem k polopoušti, kamenům, vysychá, kolabuje a velké býložravce už prostě nezvládá, ti likvidují poslední zbytky stromů, jsou pohromou pro přírodu.
Je třeba dělat vše aby naše příroda takto neskončila. Především je třeba chránit si vodu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist