Bouřky a deště zvýraznily regionální rozdíly v míře sucha, situace se zhorší
Nízká úroveň půdní vláhy je citelná na většině území republiky, jde však o stav, který je koncem srpna poměrně běžný. I proto třemi nejhoršími stupni sucha z pěti trpí jen 0,6 procenta území. Při pohledu na mapu nasycení půdy je však zřejmé, že již brzy nebudou mít rostliny v některých regionech vodu kde brát. Například na Znojemsku, Třebíčsku či Hodonínsku, ale také v západní části Plzeňska, na Táborsku či na horním toku Moravy v podhůří Jeseníků.
Naopak vydatné deště výrazně dosytily půdu do hloubky jednoho metru v centrální části Šumavy, v Jizerských horách a značné části Královéhradeckého kraje, severní části Jeseníků a východní části Beskyd.
"Podle aktuálních modelů se s příliš velkým množstvím srážek v dalších deseti dnech nepočítá. Na velké části území nemusí dokonce vůbec pršet. Teploty budou zase stoupat a od středy do pátku čekáme hodnoty nad 30 stupňů Celsia. Poté se mírně ochladí na letní teploty. S tímto předpokladem lze očekávat postupné zhoršování půdního sucha. Hlavně ve vrstvě do 40 centimetrů bude docházet k postupnému vysušování. V hlubších vrstvách bude přetrvávat současný nepříliš dobrý stav," komentovali vědci předpokládaný vývoj.
Na sklizeň řepky a obilovin už sucho dopad prakticky nemělo, ale nyní je problémem tam, kde mají zemědělci ještě na polích například kukuřici. Na jihu jižní Moravy uschla část porostů kukuřice na siláž, někteří sedláci ji však stihli do poloviny srpna sklidit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Richard Vacek
26.8.2024 22:56Honza Honza
27.8.2024 07:39Ve Středomoří již existuje zemědělství jen s umělým zavlažováním, bez přehrad se tam nehnou!