https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilie-potvrdila-existenci-dalsiho-nekontaktovaneho-kmene-indianu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazílie potvrdila existenci dalšího nekontaktovaného indiánského kmene

6.7.2011 02:32 | HODONÍN/BRASÍLIA (Ecomonitor)
Funai, brazilská vládní agentura pro záležitosti indiánů, k dnešnímu datu eviduje 68 nekontaktovaných kmenů
Funai, brazilská vládní agentura pro záležitosti indiánů, k dnešnímu datu eviduje 68 nekontaktovaných kmenů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Gleison Miranda/FUNAI / Survival
Brazilská vláda oficiálně potvrdila existenci dalšího kmene domorodých obyvatel. Nově objevená, přibližně dvousethlavá skupina se nachází poblíž brazilských hranic s Peru, v oblasti údolí Vale de Javari, píše server Mongabay.
 

Funai, brazilská vládní agentura pro záležitosti indiánů, k dnešnímu datu eviduje na 68 takových kmenů. Rezervace pro původní domorodé obyvatele pokrývají pětinu brazilské Amazonie.

Vale do Javari je pralesní oblast, rozlohou srovnatelná například s celým Portugalskem, a je domovem přinejmenším 14 kmenů, které nezažily kontakt s lidskou civilizací. Nový kmen na sebe „upozornil“ při posledním satelitním mapování oblasti, kdy odborníci z Funai zaznamenali nezvyklé mýtiny v cílové oblasti. Přelety letadlem nad vybraným územím pak potvrdily existenci čtyř podlouhlých srubů se střechami zakrytými listím. Podle fotodokumentace domorodci na vyklučených mýtinách pěstují banány, kukuřici, arašídy a další plodiny.

Další práce Funai je trochu netradiční: domorodé kmeny nesmí kontaktovat, ale přitom mají spolu s brazilskou vládou efektivně zajistit jejich ochranu. Je zapotřebí uzavřít oblast před brazilskými horníky, těžaři, dřevorubci, rančery, rybáři, misionáři, a jak se v poslední době ukazuje, také před pěstiteli koky. Jinými slovy, před civilizací. Fabricio Amorim, koordinátor Funai pro oblast Javari, říká: „Pralesy Javari představují izolovaný komplex Amazonie, kde se nachází asi nejvyšší koncentrace nekontaktovaných domorodých kmenů na světě.“

Článek byl uveřejněn 22. 6. 2011 na serveru Mongabay.com pod názvem „Brazil confirms existence of new uncontacted Amazon tribe“ .

Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist