https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britove-zjistili-prenos-koronaviru-na-domaci-kocku-od-majitelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britové zjistili přenos koronaviru na domácí kočku od majitelů

29.7.2020 01:45 | LONDÝN (ČTK)
Odhalení nákazy koronavirem u šestileté siamské kočky bylo spíše dílem náhody. Ilustrační obrázek
Odhalení nákazy koronavirem u šestileté siamské kočky bylo spíše dílem náhody. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
V Anglii se kočka nakazila koronavirem od svých majitelů, což je podle zpravodajského serveru BBC první známý případ, kdy se v Británii tato infekce objevila u domácího mazlíčka. Kočka i členové rodiny, která ji chová, jsou už v pořádku.
 

Odhalení nákazy koronavirem u šestileté siamské kočky bylo spíše dílem náhody. Soukromý veterinář jí v květnu prováděl testy na herpes virus, ale vzorky se v rámci pilotního projektu dostaly do laboratoře, která zkoumala i přítomnost koronaviru. Později se ukázalo, že koronavirovou infekci prodělali i její majitelé.

"Je to první případ, kdy byla na koronavirus pozitivně testována domácí kočka, ale není důvod se znepokojovat," citovala agentura Reuters Yvonne Doyleovou z úřadu Public Health England (PHE). "Vyšetřování ukázalo, že nákaza se přenesla z lidí na zvíře a ne naopak," dodala.

"Je to velice vzácná událost, protože všechna zvířata, u nichž se dosud infekce objevila, měla jen mírné příznaky a vyléčila se během několika dní," uvedla šéfka britské veterinární správy Christine Middlemissová. "Není důvod se domnívat, že domácí zvířata mohou virus přenášet na člověka," upozornila. Odborníci nicméně varovali chovatele, aby v případě nákazy koronavirem kontakt s domácími mazlíčky omezili.

Podle Světové zdravotnické organizace patří kočky ke zvířatům, která jsou nákaze virem SARS-CoV-2 nejnáchylnější a mohou ji šířit na další kočky.

Vědecké experimenty podle vědců z londýnské univerzity UCL ukázaly, že koronavirem se mohou nakazit různí další savci včetně koček, psů, opic, fretek a křečků. Znepokojení vzbudila letos v květnu situace na nizozemských farmách chovajících norky na kožešinu, kde se podle všeho nejméně dva zaměstnanci nejspíš nakazili koronavirem od nemocných zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist