https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-univerzita-je-tercem-kritiky-za-sochu-grety-thunbergove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britská univerzita je terčem kritiky za sochu Grety Thunbergové

25.3.2021 13:20 | LONDÝN (ČTK)
"Univerzita chtěla sochu Grety, protože je to velmi 'zelená univerzita' a měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty," řekla autorka sochy.
"Univerzita chtěla sochu Grety, protože je to velmi 'zelená univerzita' a měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty," řekla autorka sochy.
Britská Winchesterská univerzita se stala terčem kritiky za plán postavit ve svém kampusu v hrabství Hampshire sochu švédské aktivistky Grety Thunbergové v životní velikosti. Informoval o tom zpravodajský server The New York Post. Univerzita hodlá sochu nyní 18leté aktivistce odhalit 30. března, ale objevují se pochybnosti o smyslu tohoto počinu.
 

"Takové plýtvání penězi," řekl listu Hampshire Chronicle místní obyvatel Simon Dixon. "Naprosté mrhání penězi. Zajímalo by mě, čí to byl nápad."

Student univerzity Henry Osbourne se pro změnu ptá, "proč nedostali studenti možnost hlasovat o tom, čí sochu v kampusu chtějí mít". A další z obyvatel Michelle Coombsová dodává: "Myslím, že samotná socha je opravdu dobrá. Ale Greta nemá žádné spojení s Winchesterskou univerzitou, nebo se pletu?"

Socha nazvaná Make a Difference (Udělat změnu) je dílem Britky Christine Charlesworthové a univerzita si ji objednala v roce 2019 v přepočtu za více než 720 000 korun, uvedl Hampshire Chronicle.

"Univerzita chtěla sochu Grety, protože je to velmi 'zelená univerzita' a měli pocit, že Greta bude inspirací pro všechny studenty," řekla Charlesworthová.

Oficiální činitelé Winchesterské univerzity záležitost nekomentovali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (45)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

25.3.2021 11:18
Jetli má být inspirací pro studenty autistická puberťačka, která se cíleně vyhýbá školní výuce, pak o smyslu té inspirace s úspěchem pochybuji.
Odpovědět
DA

DAG

25.3.2021 13:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Taky pochybuji o smyslu inspirace. Ovšem vy by jste se měl zamyslet, jestli to, že má autismus je důvod k urážení nebo, že i přes tento hendikep dokáže svým názorem zaujmout.
Na rozdíl od nás geniálních žvanilů na ekolistu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.3.2021 14:21 Reaguje na DAG
Celá ta její kariéra je vylhaná od a do zet. Když měl loni facebook poruchu, zjistilo se, že její příspěvky píše její otec a ještě jeden aktivista z Indie. Otec je úspěšný podnikatel, matka úspěšná operní pěvkyně, bohužel Gréta po nich nadání nezdědila a navíc je nemocná. Místo aby jí dopřáli klid a odpovídající léčbu, budují jí kariéru aspoň takhle. A mimochodem, nehodlám zesměšňovat její chorobu. Ta mi nevadí, vadí mi to, že z nevzdělaného puberťáka se dělá ikona pro mladou generaci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:47 Reaguje na DAG
to je problém toho mediálního světa, který hledá tam, kde nic není a ne toho, že má autismus...každý přináší světu to, co může a co mu je vlastní ale to není důvod aby se stavěli sochy kde čemu a kde komu, to by jsme jich mohli taky postavit miliardy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
ono se z toho stává v Británii novodobí hon na čarodejnice a to někdy výrazně pokrytecký
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.3.2021 11:34
Byl bych pro umístit tam sochu L. Kašpárka. To by byla inspirace!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.3.2021 12:08 Reaguje na Karel Zvářal
Já zdaleka nedosahuji kvalit slečny Thunbergové a navíc stejně jako ona o takové věci nestojím.... mě by spíš udělalo radost, kdyby se lidi probrali z toho letargického spánku :)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.3.2021 18:48 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jak víte , že o to ona ( resp. její rodiče) nestojí?
Tak hurá na jachtu a šup přes velkou louži. Kdo se neplavil , nemá na sochu ani nárok :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.3.2021 12:06
Každý bojovník za pravdu a práva lidí (ano, lidí žijí na planetě Zemi) si zaslouží nejen projevit úctu, ale také je pak taková socha inspirací pro další.... lidé se navíc umí normálně bránit sami, ale příroda ne, a tak je to o to cennější akt...
Odpovědět
ČM

Čestmír Mladý

25.3.2021 12:51
Jak se ukazuje, tak největší omyl přírody bylo zrození člověka. Člověk jako živočich si v důvodu svých hnusných vlastností nazaslouží žít. Ideální by bylo, kdyby příroda napravila svůj omyl a po zániku dnešních lidí začala znovu a pro jistotu od trilobitů a bez bohů a náboženství, bez politiky a politiků.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.3.2021 12:58 Reaguje na Čestmír Mladý
Ano jak píšete, příroda člověka podcenila.

On ještě žádný tvor v historii této planety nebyl tak hloupý, že by sám sebe cíleně a sofistikovaně likvidoval... tohle nemohla evoluce tušit :)

Ale náprava samozřejmě nastane... respektive už se děje... a bude to ještě větší show...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2021 08:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Omyl. Anerobní bakterie, ovládající Zeměkouli, vytvářely masivně odpad - kyslík, tak intenzivně, že zničiy natrvalo celou atmosféru a vyhynuly. Od té doby se tu vyvíjí život v kyslíku.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

1.4.2021 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Omyl , skupiny druhů abaerobních organismů stále žijí a čekají na svou příležitost. Např. Clostridium botulinum apod....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.3.2021 19:56 Reaguje na Čestmír Mladý
Nikdo vám nebrání být příkladem a začít sám od sebe.
Uvědomělá "bezuhlíková" mládež se už odmítá množit a zbavit
planetu takové zátěže může začít každý okamžitě sám u sebe.
Nezlobte se, ale člověk měnil, mění a měnit bude přírodu vždy,
dokud tu bude existovat život a nebýt příčinou lidé, tak to
mohli být třeba dinosauři a nebo to budou třeba jednou potkani.
No a nakonec stačí třeba nějaká srážka s kometou a je po celé
vyjímečnosti Země jako živé planety.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.3.2021 06:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Jasně, Macháček nezklamal... pořád stejný obhájce zla a sebepoškozování... vy už z toho prostě nevyrostete...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

27.3.2021 18:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Pan Kašpárek, kdyby měl v roce 1950 20 let, tak by šel v padesátých letech stavět NHKG s úsměvem na líci a s budovatelskou písní na rtech.
Odpovědět
DK

Dagmar Krtičková

25.3.2021 13:18
Tudy cesta opravdu nevede. Stavění soch, stejně jako jejich bourání, problém neodstraní. A nevzdělaná dívka, která kašlala i na základní vzdělání, také ne. Ani pokrytecký potlesk vestoje, i když se ho dopustili zástupci zemí celého světa. Ani společné fotky s politiky (těmi nejuvědomělejšími, samozřejmě). Ani hurá akce typu do roku 30 bez uhlí a ropy, ani stopnutí vývoje nových spalovacích motorů vedoucí světovou automobilkou. To všechno je od zdi ke zdi. Nejprve drancování přírody a jejích zdrojů bez jakéhokoli ohledu a snahy nějak kompenzovat, co způsobuji, potom zas ukvapené, nepromyšlené a opět nevyvážené odmítání čehokoli, co fosilním ďáblem zavání.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.3.2021 14:39
Tady je vidět jaký jsme zaostálý východoevropský stát na rozdíl od britské university.Dodnes adorujeme a velebíme smutnou postavu naší historie.Masaryka.Šlo o nacionálistu,populistu,krájně pravicového extremistu.Společně s dalším xenofobem Štefaníkem zničil R-U což byla první Evropská unie ve které spokojeně a radostně žila spousta národu pod moudrým vedením císařského rodu.Nastal čas kdy je nutno nekompromisně zlikvidovat sochy a další symboly tohoto starého rasisty.Do dnešní doby tento pseudovlastenec nepatří
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.3.2021 15:00
Greta si zaslouží mít svou sochu. Měla by být vystavená ve společnosti soch Hitlera a Lenina pro výstrahu!
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.3.2021 15:05 Reaguje na Michal Ukropec
Zdravím existuje nějaké muzeum voskových figurin.Tam by se taky dobře vyjímala
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.3.2021 15:39 Reaguje na karel krasensky
Vsadím se, že už se na tom pracuje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Muzeum_voskov%C3%BDch_figur%C3%ADn_Madame_Tussaud
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.3.2021 15:03
Jojo tak toměla marioneta a její loutkovodiči hezký rozjeté za pomocí mainstream médii a covid jím do toho hodil vidle
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.3.2021 15:38
Gréty Thumberg si vážím. Poukazuje na to, že politici poslouchají spíše lobby než vědce, volá po čistější budoucnosti a snaží se bojovat proti změnám klimatu. Její vystoupení vedla ve svém důsledku k napsání řady inspirativních článků a k tomu, že se klimatické změně začala věnovat větší pozornost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.3.2021 15:44 Reaguje na Majka Kletečková
Gréty Thunberg si nevážím, protože ji do toho strkají její rodiče. Sama by preferovala akorát sabotování školní docházky a otevírání si úst na jiné lidi. Jak si mám vážit člověka, který lže? Když loni jela na nějakou konferenci, tvrdila, že přes celé Německo musela sedět na chodbičce, protože všechna místa byla obsazena. Dokonce to dokládala na facebooku fotkou, kdy sedí v chodbičce na zemi obklopena zavazadly. Bohužel tuto lež německé dráhy vyvrátily tvrzením, že měli s otcem zaplacenou místenku v první třídě. Fakt si mám takového člověka vážit?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.3.2021 06:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.3.2021 07:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, a v čem lžu? Než mě z něčeho obviníte, zkuste si zjistit, zda nemám pravdu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:50 Reaguje na Majka Kletečková
tenhle svět je mnohem provázanější než si dokážete představit. Ona je asi taková ikona, jako fialová kráva na čokoládě Milka ale to neznamená, že ta fialová kráva umí dojit čokoládu
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.3.2021 07:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ikony jsou v dnešním světě potřeba.... lidem už není nic svaté... a tak je potřeba je probudit k vnímání a činům.... a to se Grétě daří... o nic víc nejde.... nevím co čekáte od malé holky... že změní svět bezohledných politiků a obchodníků se smrtí, který se zuby nehty brání změně? Ona může opravdu jen probrat dostatečné množství běžných lidí, aby tuto žalostně zničenou planetu začali bránit... aby začali bránit sebe sama....
Odpovědět
MG

Milan G

26.3.2021 13:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ty jsi taky dobrá ikona, jestli potřebná to si nejsem jist, ale dobrá to jo :-))
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.3.2021 18:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Daří se to trochu jejím rodičům loutkařům. Ti našli díru na zeleném trhu. Jen doufám, že ti běžní lidé tu faleš poznali.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.3.2021 15:23 Reaguje na Majka Kletečková
Čistá budoucnost? Odstavit jadernou elektrárnu a nahradit její výkon mazutovou? Zbytek elektriky nakoupit v Polských uhelných elektrárnách? Tak to je právě ten 100% ekologismus! Devastace klima i přírody!
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:41
výjev servility posledních měsíců, která zasahuje do jejich společnosti je nadmíru.
Odpovědět

Jirka Černý

25.3.2021 18:01
Všude je něco. My zas máme lavičky které mají tu přidanou hodnotu že se na nich dá sedět.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.3.2021 19:34
Co by asi dělali sochaři, když by se nestavěly sochy? Sochy se stavějí,
pak zase likvidují, lidé se oslavují a pak zase kritizují. Co by asi lid
dělal nemít své modly i s jejich "zvěčněním". Největší "trvanlivost"
mají sochy neznámých osob, ale sochy konkrétních osob budou mít vždy
své zastánce i odpůrce a socha nenahradí skutečnou úctu, pokud si ji
někdo nezaslouží. Modlářství je projevem úpadku skutečných hodnot
a zvláště pak ty sochy žijících lidí. Nikdo nikdy neví,co v životě
ještě vykoná, aby nemuseli tu sochu buď v tichosti a nebo s halasem
jednou strhnout. Za můj život se už těch soch na náměstí vystřídalo
několik a myslím, že ani ta poslední nebude tou poslední. Grétka
by si měla užívat mládí a nebýt už nyní modlou, protože pád z
piedestálu modly na úroveň tuctovosti nemusí jednou ustát.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.3.2021 07:04 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jirka Černý

26.3.2021 09:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Šlo by to trochu konkrétněji? Mně by zajímalo co je podle vás na tomto názoru špatně.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.3.2021 10:07 Reaguje na Jirka Černý
Pro našeho ropákobijce klasická gumpovská reakce.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

26.3.2021 09:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Připojuji se k dotazu pana Černého.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.3.2021 17:21 Reaguje na Karel Tejkal
Já pana Kašpárka chápu. Našel si svého plivníka
a není schopen brzdit emoce, když už mu scházejí
argumenty. Jinak mi ty jeho urážky nevadí a tak
se přimlouvám je nemazat, aby bylo vidět, kdo
pan Kašpárek doopravdy je.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.3.2021 10:33
Zbytečně se to řeší, trocha abstraktního umění ještě nikoho nezabila:-))).

Jen teda, platit bych to nechtěl:-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.3.2021 10:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Nevím jak Vy, ale kdybych já někde viděl Grétinu sochu, tak mě trefí Josefova nemoc. -)))
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.3.2021 10:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proto jsem pro sochu Jolly Jokera, jako symbol odporu ke státní moci. Králův šašek mohl pronést cokoliv a nestihl ho za to trest. A jako historická postava by nebudil rozporuplné emoce.
Odpovědět
MG

Milan G

26.3.2021 13:26 Reaguje na Karel Zvářal
ale když došla trpělivost se šášurou, byl to jeho konec, fik a hlava byla v koši...
Odpovědět
Klára Koldová

Klára Koldová

31.3.2021 13:58
Tak jako já coby výtvarník jsem rozhodně pro. Jak se mají podle vás umělci obživit? A Zvlášť sochaři... Dřív na každý fasádě hejno kariatid, andílků, teď houby.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

1.4.2021 10:50 Reaguje na Klára Koldová
Souhlasím. Kde mají jako městští holubi posedávat a ulevovat si ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist