https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-vlada-mozna-pritvrdi-tazeni-proti-plastovym-taskam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britská vláda možná přitvrdí tažení proti plastovým taškám

10.1.2018 14:27 (ČTK)
Už ani pytlíček zadarmo. Ilustrační snímek
Už ani pytlíček zadarmo. Ilustrační snímek
Poplatek za plastové tašky ve výši pěti pencí (1,5 koruny) by mohl být v Anglii brzy povinný při nákupu téměř ve všech obchodech. Zatím je tomu tak pouze v prodejnách s 250 a více stálými zaměstnanci. Rozšíření opatření z roku 2015 bude možná součástí plánu ekologické politiky pro příštích 25 let, který má vláda uvést ve čtvrtek, napsala zpravodajská společnost BBC.
 
Ministr životního prostředí Michael Gove své kolegy v úterý informoval, že vláda je "odhodlána bojovat proti kultuře výrobků na jedno použití, již plasty ztělesňují". Podle politického zpravodaje BBC Bena Wrighta je diskuse o rozšíření působnosti poplatku za "igelitky" v plánu.

Povinnost vybírat za jejich použití symbolický obnos platí v Anglii od října 2015. "Ze začátku procházeli Britové určitým obdobím přizpůsobování. Ale teď už to nikomu moc nevadí," řekl Chris Noice z britské Asociace obchodů se smíšeným zbožím (ACS). Podle britské vlády přispělo zpoplatnění sáčků na jedno použití v Anglii k téměř 90procentnímu poklesu v jejich používání. Skotsko a Wales zavedlo tyto poplatky ještě dříve a mezitím opatření rozšířilo i na menší prodejce.

V Česku začal v návaznosti na předpisy EU platit zákaz bezplatného výdeje plastových tašek 1. ledna. V Řecku za ně od začátku roku zákazníci platí čtyři eurocenty (přibližně jedna koruna). Itálie jde letos ještě dál a nařídila obchodům s ovocem, zeleninou, masem a rybami používat výhradně recyklovatelné plastové sáčky. Podobná opatření ve světě rychle přibývají a například v Keni od loňského roku hrozí za výrobu, prodej a nošení tašek z umělé hmoty vysoké pokuty či dokonce několikaleté vězení.

V Evropě se údajně ročně použije na 100 miliard plastikových sáčků. V roce 2015 byla ratifikována evropská směrnice, jejímž cílem je do roku 2019 omezit jejich roční spotřebu na 90 kusů na osobu a na 40 kusů do roku 2025.

Británie chce kromě sáčků bojovat také s jednorázovými kelímky na kávu, kterých se zde v papírovém provedení každoročně spotřebuje asi 2,5 miliardy. Výbor pro životní prostředí britské Dolní sněmovny nedávno prohlásil, že Británie by na ně měla zavést poplatek 25 pencí (asi sedm korun), případně jednorázové nádoby úplně zakázat, pokud nebudou do roku 2023 splněny recyklační cíle. Navrhovaná daň by zdražila průměrný kelímek kávy o zhruba deset procent.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist