https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britsky-kral-karel-usporadal-recepci-pred-zahajenim-cop27-na-summit-nepojede
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britský král Karel uspořádal recepci před zahájením COP27, na summit nepojede

4.11.2022 20:49 | LONDÝN (ČTK)
Britský král Karel III. dnes na recepci v Buckinghamském paláci přijal stovky zástupců politiky, byznysu a dalších veřejně známých osobností před zahájením 27. světové klimatické konference (COP27) v Egyptě. Třiasedmdesátiletý panovník chtěl být informován o praktických opatřeních k zastavení globálního oteplování, uvedla agentura DPA. Na summit v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch totiž osobně nepojede.
 

Na dnešní recepci byli pozváni mimo jiné zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry, britský premiér Rishi Sunak či třeba módní návrhářka Stella McCartneyová.

Sunak dnes na recepci ocenil krále Karla za jeho prozíravé vedení v boji proti změně klimatu. "Jeho Veličenstvo se snaží pomoci najít praktická řešení pro změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti již více než 50 let, tedy dávno před COP1, natož před COP27," řekl shromážděným Sunak.

Král Karel, který se již řadu let zasazuje o ochranu klimatu, musel na nátlak bývalé premiérky Liz Trussové svou účast na konferenci v Egyptě zrušit. Trussová na rozdíl od svého předchůdce Borise Johnsona vyřadila z agendy problematiku ochrany klimatu a životního prostředí, ale po necelých dvou měsících ve funkci byla nucena na nátlak svých spolustraníků odstoupit. Kerry dnes uvedl, že králova přítomnost v Egyptě by měla silný účinek.

Současný předseda vlády Rishi Sunak původně uvedl, že na summit nepojede, tento týden však své rozhodnutí změnil.

"Když se podíváte na výzvu, která před námi stojí, je snadné cítit se vyděšeně, ale věřím, že dohody, kterých jsme v Glasgow dosáhli, jsou pro svět zdrojem naděje," řekl Sunak. "Pokud nebudeme jednat dnes, riskujeme, že zítra zanecháme našim dětem stále zoufalejší dědictví," dodal.

Mluvčí vlády ve čtvrtek uvedla, že Sunak by králi v účasti nebránil. Na to už je ale pozdě, protože podle mluvčí by to nyní bylo "logisticky neproveditelné". Vláda a palác se proto dohodly, že se Karel III. nezúčastní.

COP27 začíná 6. listopadu v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch. Zástupci přibližně 200 zemí tam budou dva týdny diskutovat o tom, jak omezit globální oteplování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist