https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britsky-zakon-o-brexitu-mozna-porusil-mezinarodni-pravo-o-zivotnim-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britský zákon o Brexitu možná porušil mezinárodní právo o životním prostředí

15.1.2018 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zástupci OSN potvrdili, že zkoumají stížnost organizace Přátelé Země, podle které vládní zákon o odchodu z EU porušuje Aarhuskou úmluvu. Ta vyžaduje, aby se k jakémukoliv novému zákonu, který se dotkne životního prostředí,  mohla vyjádřit veřejnost. Ilustrační foto.
Zástupci OSN potvrdili, že zkoumají stížnost organizace Přátelé Země, podle které vládní zákon o odchodu z EU porušuje Aarhuskou úmluvu. Ta vyžaduje, aby se k jakémukoliv novému zákonu, který se dotkne životního prostředí, mohla vyjádřit veřejnost. Ilustrační foto.
Britská vláda možná porušila důležitý zákon o "ekologické demokracii". Při přípravě právních předpisů Brexitu nepřizvala veřejnost. Nevládní organizace Přátelé přírody poukázala na to, že to je v rozporu Aarhuskou úmluvou, podle které se všechny nové zákony, které se týkají životního prostředí, musí předem prodiskutovat s veřejností. Což se nestalo. Informuje o tom Guardian.
 

Zástupci OSN potvrdili, že zkoumají stížnost organizace Přátelé Země, podle které vládní zákon o odchodu z EU porušuje Aarhuskou úmluvu. Ta vyžaduje, aby se k jakémukoliv novému zákonu, který se dotkne životního prostředí, mohla vyjádřit veřejnost.

Většina právních předpisů Spojeného království o životním prostředí pochází z právních předpisů EU nebo s nimi souvisejí, a organizace Přátelé země vyjádřila obavy, že návrh zákona o Brexitu dává ministrovi "jedinečné a rozsáhlé pravomoci", aby pozměnil nebo zrušil právní předpisy Evropské unie v oblasti životního prostředí bez veřejné konzultace, pokud to považuje za vhodné.

Aarhuská úmluva, kterou do konce roku 2016 podepsalo 46 států včetně Velké Británie, vyžaduje konzultace při přípravě nových zákonů, které mohou významně ovlivnit životní prostředí. To umožňuje diskutovat a pochopit otázky životního prostředí, ale také prohloubit odpovědnost a důvěru veřejnosti.

"Současná vláda to nedělá; ani to nezkusila. Nikdo si nemyslel, že Brexit bude snadný. Ale vláda nemůže ignorovat své zákonné povinnosti nebo názory lidí“, říká William Rundle, právník organizace Přátelé Země.

Podle tří pilířů úmluvy z Aarhusu musí být informace týkající se právních předpisů v oblasti životního prostředí poskytovány veřejnými orgány "včasným a transparentním způsobem" a veřejnost musí mít možnost podílet se na tvorbě nových zákonů v počáteční fázi jejich přípravy. Třetím pilířem zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
bnr
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist