https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britsti-vedci-patraji-po-zraloci-hlave-kterou-nekdo-urizl-z-vyplavene-mrsiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britští vědci pátrají po žraločí hlavě, kterou někdo uřízl z vyplavené mršiny

21.3.2023 00:38 | LONDÝN (ČTK)
Tento druh, známý také jako žralok písečný malozubý, se běžně vyskytuje ve východním Atlantiku a Tichém oceánu. Podle biologa Martina Taylora jde v britských vodách o vzácný nález.
Tento druh, známý také jako žralok písečný malozubý, se běžně vyskytuje ve východním Atlantiku a Tichém oceánu. Podle biologa Martina Taylora jde v britských vodách o vzácný nález.
Lovci trofejí uřízli hlavu a ocas vzácnému žralokovi ostrozubému, kterého v sobotu vyplavilo moře na pláž v hrabství Hampshire. Než ale vědci stačili dorazit na místo a tělo vyzvednout, byla velká část zvířete pryč. Na místě zůstaly nástroje, které neznámý pachatel použil k rozřezání paryby. Ochránci přírody doufali, že žraloka budou moci studovat a vyzvali veřejnost k navrácení jeho hlavy, napsal list The Guardian.
 

Mluvčí charitativní organizace Shark Trust uvedl, že je "barbarským činem" zděšen. "Přestože byla snaha zajistit exemplář pro výzkum, nedávné snímky ukazují, že byl žralok přes noc rozřezán a byla z něj odstraněna hlava i ocas," uvedl. "Zejména hlava je klíčem k odhalení detailů ze žraločího života, a to i před jeho narozením, takže bychom uvítali zprávy o tom, kde se nachází," dodal.

Vyplavené zvíře v sobotu našel historik Dan Snow, který ho chtěl zachovat pro výzkumné účely. "Není nezákonné vzít si část z mrtvé ryby vyplavené na břeh, takže není co soudit," napsal na twitteru. "Ale pokud jste vzali hlavu, prosím, ozvěte se, ať se na ni vědci podívají, a pak je vaše," dodal.

Profesor evoluční biologie Ben Garrod přirovnal objevení vzácného druhu žraloka k nálezu starověkého pokladu. "Pokaždé, když vidíme vyplavenou velrybu nebo žraloka, je to jako nález římského pokladu nebo vikinských dýk," uvedl. "Oceány pokrývají 71 nebo 72 procent naší planety, přesto jsou stále neuvěřitelně záhadné," dodal.

Studium mršiny by podle Garroda mohlo nabídnout pohled na způsoby krmení a teploty vody v závislosti na tom, jak zdravý byl žralok před svou smrtí.

Zvíře bylo nalezeno kousek od pláže v Calshotu na jihu Anglie. Tento druh, známý také jako žralok písečný malozubý, se běžně vyskytuje ve východním Atlantiku a Tichém oceánu. Podle biologa Martina Taylora jde v britských vodách o vzácný nález.

"Je důležité zjistit, jak se sem dostal, a to důkladným zkoumáním a podrobným studiem exempláře," uvedl Taylor. "Jde o velmi vzácný druh žraloka žijícího při dně, o jehož biologii je známo jen velmi málo a o jehož výskytu v Británii jsem neviděl žádné záznamy," dodal.

Žralok, který dorůstá délky čtyř metrů, se živí malými rybami a olihněmi, přičemž využívá své dlouhé a úzké zuby. Jde o celosvětově ohrožený druh, jehož početnost se pravděpodobně snižuje.

Londýnská zoologická společnost v úterý vyzvedne pozůstatky žraloka, aby je mohla prozkoumat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist