https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnensky-vanocni-strom-pochazi-z-lesa-s-udrzitelnym-hospodarenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnský vánoční strom pochází z lesa s udržitelným hospodařením

27.11.2015 13:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | FSC ČR
Dnes odpoledne v 17 hodin se slavnostně rozsvítí v Brně vánoční strom. Pro mnoho obyvatel města je symbolem začínajícího adventu i události ze začátku minulého století, kdy Rudolf Těsnohlídek zachránil před umrznutím odložené dítě. Brněnský vánoční strom je ale výjimečný i z jiného důvodu: je to strom s FSC certifikátem. To znamená, že byl vypěstován v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem.
 

Vánoční strom pro Brno pochází z lesních majetků Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, která je jedním ze čtyř lesů s certifikátem FSC v České republice. Lesní podnik získal certifikaci jako jeden z prvních již v roce 1997. „Jsme velmi rádi, že se podařilo udržet tradici vypravování Vánočního stromu pro Brno z lesů ŠLP Křtiny a že jde město Brno příkladem v odpovědné spotřebě,“ dodává Tomáš Duda, ředitel FSC ČR.

Co v praxi znamená šetrné lesní hospodaření? „Například to, že nevznikají jednodruhové plantáže, určené pouze pro výsadbu a následnou „sklizeň“ vánočních stromků," podotýká Petr Březina z FSC ČR. Ty s certifikátem FSC jsou podle něj obvykle vybírány jednotlivě v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě a vyváženému růstu lesa.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist