Brno nesouhlasí s fúzí Tepláren Brno v MVV Energie CZ
Součástí dopisu má být opakovaná žádost, aby majoritní vlastník Tepláren Brno sdělil, za jakou cenu je ochoten prodat majoritní podíl akcií městu Brnu. První žádost z konce roku 2002 dosud zůstala bez odpovědi. Záměr spojit české dceřiné společnosti projevila MVV Energie CZ koncem října minulého roku. Podle slov Duchoně by společnost, která by fúzí vznikla, "nestála na zdravých finančních základech". Brněnští radní k takovému úsudku dospěli po prostudování "poměrně kusých" materiálů, které byly městu poskytnuty.
MVV Energie CZ, která v České republice působí v osmi městech, vstoupila do Tepláren Brno 5. prosince 2001 po odkoupení kontrolního balíku 83,92 procenta akcií. Česká skupina stejnojmenné německé společnosti získala v důsledku expanze v roce 2001 asi 10 procent podílu na trhu s centrálním zásobováním teplem pro domácnosti v ČR. Na konci současného fiskálního roku počítá skupina v září 2003 s celkovými konsolidovanými tržbami zhruba tři miliardy korun. Brno vlastní v Teplárnách Brno 10,39 procenta akcií, ostatní minoritní vlastníci mají 5,68 procenta akcií.
Duchoň poznamenal, že vedení města nevidí žádný důvod, aby se výrazně největší společnost Teplárny Brno spojovala s různými teplárenskými společnostmi v držení MVV Energie CZ na celém území ČR. Uvedl, že Brno má řadu možností, jak fúzi zkomplikovat. "Nulové" nejsou podle primátora ani jeho šance jak fúzi zablokovat, alespoň pokud jde o Teplárny Brno.
reklama