Budou americké lodě jezdit na mořskou vodu? Armádní vědci na tom pracují
Doplňování paliva do vojenských lodí přímo na moři je pro americkou armádu nákladná záležitost, která má i svá logistická a bezpečnostní úskalí. V loňském roce doplnila hlavní armádní zásobovací jednotka přímo na moři skoro 2,2 biliony litrů paliva. Sloužilo jí k tomu patnáct flotil tankerů operujících po celém světě. Vědci armádní U.S. Naval Research Laboratory se nyní poohlížejí, zda nelze doplňování paliva zjednodušit.
„Pokud by se podařilo získávat palivo z mořské vody, pak by armáda ušetřila velké prostředky za celou logistiku s dopravou paliva, nehledě na ekologický aspekt a zvýšení palivové bezpečnosti a nezávislosti,“ říká chemička Heather Willauerová.
Laboratoř amerického námořnictva už tuto technologii vyvinula a předvedla. „K reducki a hydrogenaci oxidu uhličitého na uhlovodíky se využívá katalyzátor podobný tomu, který je potřeba při Fischer-Tropschově syntéze,“ dodává Willauerová. Fischer-Tropschova syntéza slouží k výrobě umělé náhrady ropy. „Úpravou složení povrchu kovového katalyzátoru se při přeměně CO2 na palivo podařilo dosáhnout šedesáti procentní účinnosti.“
Pokud se podaří výrobní proces zdokonalit natolik, aby s ním bylo možné vyrábět velká množství paliva, bude představitelné, že se promění i armádní logistika. „S takovou technologií by se námořnictvo zbavilo nejistoty plynoucí ze závislosti na palivu z cizích zdrojů a nemuselo by udržovat zásobovací řetězec,“ říká Heather Willauerová. Prozatím je ale technologie stále v laboratorním výzkumu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Amici jsou holt jednicky.... - 1. 10. 2012 - eko_hunter60% ;) |