https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bulharsko-stavi-podel-rumunskych-hranic-plot-kvuli-prasecimu-moru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bulharsko staví podél rumunských hranic plot kvůli prasečímu moru

25.7.2018 00:22 (ČTK)
Žádný případ výskytu viru afrického moru prasat zatím nebyl v Bulharsku zaznamenán, nicméně tato nemoc se už rozšířila v řadě zemí střední a východní Evropy. / Ilustrační foto
Žádný případ výskytu viru afrického moru prasat zatím nebyl v Bulharsku zaznamenán, nicméně tato nemoc se už rozšířila v řadě zemí střední a východní Evropy. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bulharsko začalo stavět plot podél hranice s Rumunskem, aby zabránilo šíření prasečího moru ze sousední země. Informoval o tom včera ministr zemědělství Rumen Porožanov, podle něhož by přenesení této choroby, smrtelné jak pro divočáky ve volné přírodě, tak i pro zvířata v prasečích farmách, výrazně ohrozilo bulharský masný průmysl.
 

Porožanov upřesnil, že bylo rozhodnuto postavit čtyřřadý plot s ostnatým drátem. Budovat se již začaly dva úseky a start třetího bude následovat záhy. Celkem půjde o bariéru dlouhou 133 kilometrů, což je pětina celé délky společné bulharsko-rumunské hranice

Žádný případ výskytu viru afrického moru prasat zatím nebyl v Bulharsku zaznamenán, nicméně tato nemoc se už rozšířila v řadě zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, Polska, Maďarska nebo Rumunska. Bulharský Svaz lovců a rybářů podle agentury Reuters odhadl, že by případná epidemie připravila průmysl země o přibližně dvě miliardy leva (26,3 miliardy korun).

Virus prasečího moru je neškodný pro lidi i pro jiná zvířata. U divočáků a domácích prasat ale téměř vždy končí smrtí během deseti dnů. Žádná vakcína zatím není a jedinou ochranou je prevence, která znamená vybíjení i zdravých zvířat v zasažené oblasti.

Začátkem července řádil africký mor ve velké prasečí farmě v župě Tulcea na jihovýchodě Rumunska. Zabito tam kvůli tomu muselo být všech 44.580 prasat. Postižena touto chorobou byla i řada malých soukromých hospodářství.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist