https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byli-prehistoricti-psi-z-ruske-tundry-domestikovani-vedci-jsou-teprve-na-zacatku-badani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní? Vědci jsou teprve na začátku bádání

4.4.2016 10:30 | MOSKVA (ČTK)
Nevíme, zda byli psi domestikováni na jednom místě na světě či na více místech zároveň a zda proces začal tím, že si člověk ochočil psy anebo vlky, kteří se přibližovali k místům lidské činnosti při hledání potravy
Nevíme, zda byli psi domestikováni na jednom místě na světě či na více místech zároveň a zda proces začal tím, že si člověk ochočil psy anebo vlky, kteří se přibližovali k místům lidské činnosti při hledání potravy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lovce mamutích klů přitahovaly do této odlehlé oblasti ruské tundry nálezy starých kosterních pozůstatků. Ale místo toho objevili čenich vyčnívající z permafrostu, věčně zmrzlé půdy, který tu na ně čekal z poslední doby ledové, píše agentura AFP.
 

Pět let uběhlo od objevu dokonale zachovaného psa starého asi 12 460 let na severu Jakutska na ruském Dálném východě, ale zájem vědců z celého světa neochabl.

Lovci v roce 2011 jako prvního upozornili vědce Sergeje Fjodorova z Jakutské univerzity, který má na starosti muzeum mamutů. Fjodorov okamžitě vyrazil pátrat po mumifikovaném psu do odlehlé oblasti asi 130 kilometrů od moře Laptěvů.

Po prvním objevu se sem vědec loni v létě vrátil, aby provedl důkladnější průzkum, a objevil hned několik metrů od prvního nálezu druhého, také velmi dobře zachovaného psa.

"Objevili jsme nedotčené masožravé savce s kůží, kožichem a zachovanými vnitřními orgány... To se zatím ještě nepodařilo," říká s nadšením Fjodorov, který v polovině března řídil vyjmutí mozku druhého psa. Šlo o světovou premiéru.

"Jen velmi vzácně nalézáme dobře zachované psy, protože mají jemné kosti a křehké lebky," vysvětluje. Obě šelmy byly pojmenovány Tumatští psi podle nejbližší obce.

Předběžné zkoumání ostatků mamutů nalezených na tomto místě naznačuje, že někteří bylo rozřezáni a tepelně upraveni. To svědčí o tom, že zde pravděpodobně žili lidé.

Není však jisté, že psi byli domestikovaní. Odpověď na tuto otázku, která padne po dlouhé rekonstrukci genomu obou psů, bude nezanedbatelným příspěvkem do diskusí mezi vědci o původu psů.

"Až dosud nebyla linie vlků, kteří pravděpodobně stáli u původu psů, objevena a je možné, že tito psi pocházejí z této linie," uvádí biolog Greger Larson, jeden z účastníků projektu, jehož cílem je zjistit, jak se psi stali prvním druhem domestikovaným člověkem.

Nevíme, zda byli psi domestikováni na jednom místě na světě či na více místech zároveň a zda proces začal tím, že si člověk ochočil psy anebo vlky, kteří se přibližovali k místům lidské činnosti při hledání potravy.

Mozky obou psů budou analyzovány a srovnávány s mozky moderních psů a vlků. Zkoumat se budou také paraziti nalezení na jejich těle a v jejich žaludku.

"Když jsme jim otevřeli žaludky, byli jsme velmi překvapení. Žaludek druhého psa byl plný větviček a trávy," uvádí Fjodorov. Byl pes tak vyhladovělý, nebo byl všežravec?

Vědci jsou zatrpklí z toho, že biologický materiál musel čekat více než půl roku, než se dostal do vyhovující laboratoře. Příčinou jsou zejména finanční problémy.

"Zvířecí tkáň za tu dobu ztrácí s každou vteřinou na své struktuře, dokonce i v ledničce," říká Fjodorov.

Permafrost ruského Dálného východu odhaluje nová tajemství z důvodu tání, které se posledních letech teplejším a vlhčím počasím urychlilo. Obyvatelé se stále častěji vydávají na výpravy do nejodlehlejších koutů Sibiře. Stalo se to pro ně jakousi formou ekonomické aktivity.

"Naši zemi obepíná permafrost. Ten však pozvolna vydává svá tajemství," prohlašuje nadšeně Sergej Fjodorov.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist