https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byvaly-ekolog-firmy-energoaqua-odmitl-ze-by-se-v-tamni-cisticce-stala-havarie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý ekolog firmy Energoaqua odmítl, že by se v tamní čističce stala havárie

12.4.2023 10:54 | VSETÍN (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Bývalý ekolog firmy Energoaqua Martin Klos dnes u vsetínského okresního soudu odmítl, že by se v čistírně odpadních vod (ČOV), kterou podnik provozuje, stala za dobu jeho působení ve společnosti havárie. Ve firmě, která je obžalovaná z otravy řeky Bečvy z 20. září 2020, pracoval mezi lety 1993 až 2021. Podle obžaloby způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Kromě společnosti je obžalovaný i její ředitel Oldřich Havelka. Zmocněnec podniku Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli.
 

Po otravě řeky podle Klose neexistovalo podezření, že by za ni mohla Energoaqua, která spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Pracovníci ČOV podle Klose přesto po ekologické havárii technologické postupy prověřovali. "Výsledek byl, že v žádném případě nemohlo dojít k úniku nějakých látek od nás," řekl ve své svědecké výpovědi Klos. Obdobně už dříve vypovídali i další pracovníci firmy.

Kolik kyanidů se ve společnosti Energoaqua obvykle nacházelo, Klos nevěděl. Připustil však občasné překračování limitů znečištění při vypouštění odpadních vod. Nebyl si vědom jak často, nevzpomněl si také, zda byly překračovány i limity pro vypouštění kyanidů. Státní zástupce Jiří Sachr v obžalobě uvedl, že odpadní vody překračovaly povolené limity v mnoha parametrech.

Odpadní vody z rožnovského areálu odcházejí kanálem, který po více než 13 kilometrech ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle žalobce kyanidy a šestimocný chrom do řeky dostaly, což mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.

Den po havárii se Klos spolu s kolegou sešel poblíž této výpusti se dvěma inspektory České inspekce životního prostředí, kteří na místě odebrali vzorky vody. Dva vzorky si inspektoři podle Klose odvezli, jeden předali pracovníkům firmy Energoaqua. Jaké byly výsledky rozborů, si Klos nepamatuje. Podle obžaloby však ve vodě prokázaly nadlimitní výskyt kyanidů. Jak vypadala voda vytékající z výpusti, Klos také nevěděl. Jelikož byl přístup značně zarostlý, přímo k ní nešel. "Voda v řece vypadala normálně," řekl Klos.

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. Projednávání případu bude u soudu pokračovat dnes odpoledne. Svědčit by měli další další dva pracovníci společnosti Energoaqua. Podle Havelkova obhájce Jiřího Obluka jde o zaměstnance, který obsluhuje kalolis, a o údržbáře.

Hlavní líčení ve sledované kauze začalo koncem letošního ledna. Nařízeno je na 39 jednacích dní, a to až do prosince. Spis k případu má několik tisíc stran. Dosud u soudu vypovídalo přibližně 30 svědků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

12.4.2023 13:04
Asi zbytečný svědek. Doufal jsem, že bude připravenější. V tomto vidím zklamání z Energoaqua.
Odpovědět
hi

12.4.2023 13:33
Smysluplnější by bylo takhle vyslýchat pracovníky DEZY. Tam se stala v den havárie skutečná závažná provozní událost, Kterou však zřejmě nikdo nevyšetřuje.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.4.2023 13:56 Reaguje na
Úkol od Brabce, Geusse a Hamáčka zněl jasně! Najít nebo vyrobit vinníka jinde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2023 15:36 Reaguje na Michal Ukropec
A protože ve velmi širokém okolí nikdo s kyanidy nepracuje (kromě Dezy), tak ti mašlonci vymysleli EA 15 km daleko a v místě, odkud to pojít nemohlo snad ani teoreticky. Vždycky jsem si myslel, že to myslí jen za srandy.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.4.2023 17:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Navíc nevěřím, že otravu způsobily kianidy. Věřím chlóru po neutralizaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2023 18:45 Reaguje na Michal Ukropec
Kyanidy a osmimocný chrom snad potvrdili, ne?
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2023 19:25 Reaguje na Michal Ukropec
vinník je jasný. V jediném nažloutlém vzorku, který byl ten den odebrán, bylo vynalezeno osmimocné osmium, zbytky CH7, soda v nebezpečných množstvích a chlorový bojový plyn. Ti z rybářů, kteří přežili Babišův útok, mají dodnes dýchací potíže a už radši neloví. Věřil byste tomu? :)
Zde opět je sešlost expertů.
Až si postavím chemickou fabriku, tak jedině vedle Babisovy fabriky, a budu moct v klidu znecistovat jak mi bude libo, už se na to těším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.5.2023 17:55 Reaguje na Jarka O.
Jak to, že mají JEDEN zažloutlý vzorek, když v den havárie tam bylo asi SEDM organizací a všechny mají své vzorkaře? To všichni dostali naráz mozkovou příhodu, či čo?
Proč teda nestojí před soudem ten, který měl ty vzorky odebrat a neudělal to?
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2023 19:25 Reaguje na
Jaká provozní událost a co tam kam uniklo?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2023 20:50 Reaguje na Jarka O.
https://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.4.2023 19:32 Reaguje na Pavel Hanzl
To je pane článek. Žádná z popsaných "strašných" znečištění nemají nic společného s havárií. Nebo chcete z otravy obvinit přednostu stanice? Všechno, co je tam popsáno, je jednoduše vysvetlitelné, dokonce v článku částečně vysvětleno, vysvětlitelná je i fotka s hnědou vodou. Zajímavá informace je pouze ta, že ten p. Petrivalský také není chemik. Potenciál ty legrácky, co pisálkové vyhrábli, nemají. Taky se tam mluví o jakýchsi fenolech - tak tomu se vysměje každá starší zdravotní sestra. Těch byste musel, což zde vytrvale tvrdí další osoba hi. o kyanidech, opravdu vylít do řeky 80 sudů. Zkrátka, "nezávislí profesoři", z nich žádný chemik, tvrdí, že disociace komplexů je teoretická laboratorní fantasmagorie. Přitom to, co v zoufalství nabízejí jako alternativu, je směšné. Co máte na skladě dál?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2023 08:22 Reaguje na Jarka O.
Možná jste to jen nepochopila. Tohle není rozsudek soudu, to není ani obžalovací spis ani trestní oznámení. Tohle je upozornění na směr vyšetřování, kterým se policie vůbec neráčila zabývat.
Otázkou, kterpu má řešit soud, je PROČ nebyla tahle možnost prověřována, když má pravděpodobnost velmi vysokou. Ví se vůbec, jestli existuje to propojení, zabývala se tím vůbec policie a pokud ne, tak jak je možné, že nezabývala? Kdo za to nese vinu a proč nestojí před soudem?
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.4.2023 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Pochopila nepochopila, o mě nejde. Neurážejte policii. Policie se zabývá nejpravděpodobnější příčinou, která je jasná, a ne fantasmagorií danou vaší láskou k Andrejovi.
Mmch. si přečtěte znovu, co říká tento svědek, i přestože trpí vzácnou ztrátou paměti, než se začnete navážet do ČIŽP.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

14.4.2023 14:11 Reaguje na Jarka O.
Obhájce "skvěle odvedené práce" ČIŽP a PČR? Pokud nejste samotný Brabec, je pro mne celkem s podivem, že v době, kdy už je veřejnosti k dispozici dost svědectví o průběhu "šetření" někdo takový ještě je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.5.2023 17:51 Reaguje na Jarka O.
Nejpravděpodobnější viník je právě to vyústění ze Lhotky, což je poslední vyústění, pod kterém už scípaly ryby.
Jak je možné, že zrovna tohle policie vůbec neráčila řešit?
EA je i z pohledu laika, nejen odborníka, zcela mišuge nápad.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.4.2023 22:23
Škoda, že podobnému grilování není podrobena také DEZA. Kromě jiného i v souvislosti s tím, zda nemůže existovat nějaké propojení mezi DEZOU a onou podezřelou tajemnou výustí nacházející se nejblíž otrávené vodě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2023 06:54 Reaguje na Majka Kletečková
Zjistit propojení jakýchkoliv trub není dnes problém, plazivé kamery najdou úplně vše a podle starého mapového podkladu se ví, kde hledat. Já bych rád viděl před soudem radši toho, kdo to nazařídil, než skutečného viníka.
Odpovědět
hi

13.4.2023 15:40 Reaguje na Majka Kletečková
Před soudem by měl stát především ministr ŽP Brabec. Hned na samém začátku lhal a cíleně odklonil vyšetřování od DEZY. Zodpovídá za nefunkčnost ČIŽP, Povodí Moravy, krajského úřadu ŽP ve Zlíně a OŽP ve Valašském Meziříčí, kde jsou buď zcela nekompetentní lidé nebo je má totálně pod kontrolou. Rok po volbách a na otázky parlamentní vyšetřovací komise nikdo neodpovídá. Vypadá to, že i nové MŽP není příliš kompetentní. Všichni hrají mrtvého brouka. Pouze probíhá nechutná soudní fraška s Energoaguou. Smutný obrázek nové politické reprezentace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2023 08:28 Reaguje na
Máte pravdu, ovšem vláda nemůže (určitě ani MŽP) do soudu jakkoliv zasahovat a překopat celou ČIŽP a PČR prostě nejde za rok. Odbabišování státní správy je práce na celé volební období, ovšem jen za předpokladu, že je jisté, že se znovu nevrátí a nepojede to znovu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist