Čápice Kryštofa, jejíž cestu do Afriky sledovala vysílačka, po úrazu uhynula

Když samice zasedla na jaře na hnízdě, vysílačka přestala fungovat. Ochránci přírody i místní lidé ji pak už sledovali jen ze země. Na konci srpna lidé Makoňovi volali, že jeden z mladých čápů má zřejmě zlomenou nohu. Po dramatickém nočním odchytu na hnízdě, s pomocí hasičského žebříku a pětimetrové tyče s podběrákem, ornitologové zjistili, že zraněný není mladý pták, ale samice Kryštofa. Měla přeraženou nohu zhruba deset centimetrů nad prsty pravé nohy, pravděpodobně od zemědělské sekačky či od nárazu na dráty, popsal Makoň. Na klinice pak veterinář musel ptákovi nohu částečně amputovat, ránu vyčistil a podal mu antibiotika a léky proti bolesti. Záchranáři čápici pahýl nohy zafixovali provizorní lehkou duralovou náhražkou a plánovali se spojit s odborníkem z firmy specializující se na protetiku, s nímž v minulosti už spolupracovali.
"Ono totiž vymyslet, vyrobit, osadit a zrealizovat funkční protézu na jakéhokoliv volně žijícího ptáka není vůbec žádná legrace. Většina ptáků ji následně nepoužívá, značně trpí, přetěžuje zdravou končetinu a většinou vše končí úhynem či utracením zvířete. V případě Kryštofy však určitá šance byla, jelikož čápice při vší smůle měla uraženou spodní část nohy, přičemž všechny klouby nad prsty byly funkční a zvyšovaly úspěšnost léčby i používání náhražky," uvedl Makoň.
Kryštofa ale dva dny po amputaci uhynula. Následná pitva prokázala rozsáhlá vnitřní zranění, natržená játra a hematom na hrudi. Tato zranění utrpěla až po poranění nohy. "A tady příběh čapí samice Kryštofy bohužel definitivně končí. To, co se opravdu stalo, se pravděpodobně už nikdy nedozvíme. I tento případ je jen dalším smutným důkazem toho, že soužití volně žijících zvířat v blízkosti lidí a lidských sídel nemusí být vždy výhodou a pozitivem," dodal Makoň.
Kryštofa na jaře vzlétla v Senegalu na 5570 kilometrů dlouhou cestu domů. Přes Gibraltar, Španělsko, Francii a Německo doletěla až na hnízdo do Polžic.
reklama