https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/caputova-vetovala-zakon-o-financovani-sanace-ekologickych-zatezi-vlastniky-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čaputová vetovala zákon o financování sanace ekologických zátěží vlastníky půdy

29.11.2021 01:18 | BRATISLAVA (ČTK)
Dlouhodobě znečistěná půda je na Slovensku na řadě míst, mezi nimi je rovněž areál někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik. Na obrázku dřívější podoba chemičky Istrochem.
Dlouhodobě znečistěná půda je na Slovensku na řadě míst, mezi nimi je rovněž areál někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik. Na obrázku dřívější podoba chemičky Istrochem.
Foto | Kelovy / Wikimedia Commons
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vetovala zákon, na jehož základě by stát vyžadoval od soukromých vlastníků pozemků proplacení nákladů, které úřady vynaloží na odstraňování starých ekologických zátěží z těchto parcel. ČTK o tom informovala prezidentská kancelář. Dlouhodobě znečistěná půda je na Slovensku na řadě míst, mezi nimi je rovněž areál někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik.
 

"Účinné řešení tohoto dlouhodobě zanedbávaného, ale mimořádně závažného problému považuje (prezidentka) za nevyhnutelné. Ovšem v případě schváleného zákona je přesvědčena, že nepřiměřený rozsah požadované finanční náhrady od vlastníka sanované nemovitosti neobstojí v ústavním testu proporcionality zásahu do vlastnického práva," uvedla prezidentská kancelář k důvodům, které Čaputovou vedly k vrácení zákona sněmovně. Prezidentka rovněž tvrdila, že některá ustanovení zákona jsou nejednoznačná.

Vládní strany mají v Národní radě dostatečný počet poslanců na to, aby veto hlavy státu při novém hlasování prolomily.

Ministerstvo životního prostředí už dříve odhadlo, že například likvidace ekologické zátěže v Istrochemu by si vyžádala náklady 350 milionů eur (8,9 miliardy Kč). Podle dřívějších informací ekologů studie ukázala, že v tamním areálu se ve vysoké koncentraci nacházejí látky nebezpečné pro zdraví člověka.

Istrochem, který patřil k nejstarším podnikům chemického průmyslu na Slovensku, Agrofert ovládl už před lety. Do února 2017 vlastnil koncern Agrofert nynější český premiér Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Na Slovensku jsou stovky znečištěných lokalit, které představují riziko pro životní prostředí. Program sanace některých z nich Slovensko dříve zahájilo s využitím peněz z evropských fondů.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist