https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cechy-a-jejich-plice-trapil-loni-nejvice-prach-benzo-a-pyren-a-prizemni-ozon
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čechy a jejich plíce trápil loni nejvíce prach, benzo[a]pyren a přízemní ozon

24.10.2014 00:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek
Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek
Foto | Petr Štefek / Wikimedia Commons
Ovzduší České republiky je nejvýznamněji zatížené polétavým prachem, benzo[a]pyrenem a přízemním ozonem. Takové je sdělení ročenky Českého hydrometeorologického ústavu za rok 2013, která byla publikována v uplynulých dnech. Dokument představuje v grafech, mapách, tabulkách a textových komentářích stav ovzduší v roce 2013 i jeho dlouhodobý vývoj a příčiny znečištění.
 

„Většina imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší od roku 2000 vykazuje příznivě sestupný trend s dílčími meziročními výkyvy. Pokles je ale méně výrazný než v 90. letech," komentuje závěry analýzy ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. „Nicméně v roce 2013, podobně jako v letech předešlých, koncentrace některých látek se škodlivými dopady na lidské zdraví překročily své imisní limity na řadě lokalit," pokračuje.

Nejzávažnější situace zůstává v aglomeraci Ostrava - Karviná - Frýdek-Místek, kde dochází pravidelně k překračování imisních limitů. Vysoké koncentrace škodlivin zde způsobuje těžký průmysl na české i polské straně hranice, hustá zástavba s domy vytápěnými pevnými palivy a rozvinutá dopravní infrastruktura. Převážně z dopravy pak pocházejí škodliviny v Praze a Brně.

Zhoršená kvalita ovzduší ale není problémem jen velkých měst, upozorňují autoři ročenky. I obyvatelé malých obcí se zejména v zimním období mohou potýkat se zhoršenou kvalitou vzduchu. Tamní prachové částice a benzo[a]pyren se do ovzduší dostávají zejména z domácích kotlů na tuhá paliva. Na rozdíl od měst ale přesná data o znečištění ovzduší v malých obcích chybí. „Lze ovšem předpokládat, že i v obcích, kde tyto škodliviny nejsou měřeny, mohou být jejich koncentrace zvýšené i nadlimitní,“ upozorňuje náměstek ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jan Macoun.

Z dostupných dat a měření ČHMÚ vystupují tato konkrétní data: Imisní limit částic PM10 (tzn. polétavého prachu menšího než 10 mikrometrů) byl překročen na 5,7 % území České republiky, kde žije 15,9 % obyvatel. Imisní limit nejmenších částic PM2,5 (tzn. prachu menšího než 2,5 mikrometrů) byl překročen na 2,4 % území České republiky, kde žije 9,6 % obyvatel. Roční průměrné koncentrace benzo[a]pyrenu překročily imisní limit na 17,4 % území České republiky, kde žije 54,5 % obyvatel. Část území i obyvatel České republiky byla v roce 2013 vystavena i nadlimitním koncentracím přízemního ozonu (25,6 % území a 8,2 % obyvatel).

Na některých místech byl překročen i imisní limit pro arsen a kadmium. V oblastech s vysokou intenzitou dopravy byl naměřen také nadlimitní oxid dusičitý. Nadlimitní obsah benzenu, olova, niklu, oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého nebyly v roce 2013 naměřeny na žádné měřicí stanici Státní imisní sítě.

Na ročence pracoval kolektiv odborníků ochrany ovzduší ČHMÚ. Data o kvalitě ovzduší ČHMÚ byla naměřena ve Státní imisní síti ve spolupráci s laboratoří ochrany ovzduší. Ročenka „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2013“ vychází v tištěné i elektronické podobě. Dostupná je na webových stránkách ČHMÚ.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist