https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celakovice-zacnou-merit-ovzdusi-chteji-urcit-zdroj-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čelákovice začnou měřit ovzduší, chtějí určit zdroj znečištění

26.9.2018 00:15 | ČELÁKOVICE (ČTK)
Čelákovice u Prahy začnou od 1. ledna příštího roku s měřením ovzduší ve městě. / Ilustrační foto
Čelákovice u Prahy začnou od 1. ledna příštího roku s měřením ovzduší ve městě. / Ilustrační foto
Foto | ZV / / Ekolist.cz
Čelákovice u Prahy začnou od 1. ledna příštího roku s měřením ovzduší ve městě. Má trvat minimálně rok, cílem je určit zdroj největšího znečištění. Měření se zaměří na tři možné zdroje, a to dopravu, průmyslové znečištění a lokální topeniště, řekl starosta města Josef Pátek (ODS).
 

Obyvatelé Čelákovic si dlouhodobě stěžují na to, že místní ovzduší znečišťuje provoz slévárny. Město kvůli tomu několikrát měřilo spad pevných částic na několika místech v okolí slévárny TOS-MET. Obyvatelé Čelákovic ale namítali, že v dobu měření upravila firma výrobu tak, aby měření nic neprokázalo.

Investorem zařízení na měření znečištění ovzduší je Středočeský kraj, Čelákovice budou zajišťovat energetické zásobování, zároveň pro umístění bezplatně poskytly městský pozemek. "Kraj vybral pro měření Čelákovice hlavně díky tomu, že neustále upozorňujeme na problematiku ovzduší," řekl Pátek.

Lidé z Čelákovic si v roce 2016 stěžovali, že částice neznámé látky, pocházející zřejmě z provozu čelákovické slévárny TOS-MET, poškodily desítky karoserií aut i oken rodinných domů. Slévárna po celou dobu tvrdí, že její provoz škody nezpůsobil.

V Čelákovicích žije zhruba 12.000 lidí. Letos radnice hospodaří téměř s 374 miliony korun. Mezi největší investice v tomto roce patří dostavba nového pavilonu základní školy Kamenka. Projekt počítá s náklady kolem 100 milionů korun jen na samotnou stavbu, dalších až několik desítek milionů bude stát vybavení.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist