https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celebrity-a-ochranci-prirody-se-spojili.zpevak-david-kraus-v-cervnu-propaguje-udrzitelne-lesy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celebrity a ochránci přírody se spojili. Zpěvák David Kraus v červnu propaguje udržitelné lesy

10.6.2019 01:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
“Chtěl bych, aby lidé například kupovali nábytek ze dřeva rostoucího v hospodářsky udržitelných lesích,” říká zpěvák David Kraus, který v červnu propaguje téma lesa.
“Chtěl bych, aby lidé například kupovali nábytek ze dřeva rostoucího v hospodářsky udržitelných lesích,” říká zpěvák David Kraus, který v červnu propaguje téma lesa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Pechlátová / Pomáháme přírodě
Více než 60 % lesů v ČR je nemocných. Přírodní klimatizace naší země pomalu umírá a s ní mizí z naší krajiny i voda. Dvanáct celebrit v čele s Davidem Krausem nebo Martou Jandovou se rozhodlo podpořit nový projekt Pomáhám přírodě, který každý měsíc otevře nové téma. “Chtěl bych, aby lidé například kupovali nábytek ze dřeva rostoucího v hospodářsky udržitelných lesích,” říká zpěvák David Kraus, který v červnu propaguje téma lesa.
 

Na území ČR je zhruba 93 % užitkového neboli hospodářského lesa. A toto číslo se stále zvětšuje. Narůstá také objem dřeva v těchto lesích a to na dvojnásobek. To je skvělá zpráva z hlediska ekonomiky, ale vůbec ne pro přírodu. Lesní a pralesní živočichové a rostliny vlivem zahuštěných lesů vymírají. „Stromy jsou v lese přehuštěné tak, že jim nestačí dešťové srážky. Voda se těžko dostává až dolů a proto stromy slábnou,“ říká David Číp, jeden ze zakladatelů projektu a předseda ČSOP JARO Jaroměř. Kůrovec a další druhy hmyzu, které by jinak v takovém měřítku neobstály, mají zelenou.

Jen za loňský rok přišla Česká republika o 50 000 tisíc hektarů lesa. Ničivá vlna v letošním roce udeří ještě tvrději. Varování vědců, že se naplní katastrofický scénář, jsou známá již 60 let. Lýkožrout a sucho jen dokonávají dílo zkázy, které začalo nevhodným hospodařením, nedostatečnou legislativou a spoustou špatných rozhodnutí.

Jak zachránit naše lesy

Podle odborníků je jedním z nezbytných kroků vrátit les do přirozeného stavu, tedy změnit jeho druhovou skladbu. „Musíme přestat sázet v nižších a středních polohách smrky a vysazovat naopak listnáče a jedle,“ říká David Číp. Současně s tím upozorňuje na nutnost lesy rozvolnit, aby zde mohli žít ptáci, motýly a další druhy hmyzu a nastartoval se přirozený ekosystém. Je tedy nutné začít sázet hned, ve velkém, ale s rozmyslem.

„Exotické stromy v našich lesích jsou časovanou bombou. Třeba akát svým jedem zničí všechny konkurenční stromy a zabere celé území,“ varuje na stránkách pomaham-prirode.cz David Kraus. I při samotném nakupování je možné myslet na ochranu lesů. Například výrobky ze stromu wenge a dalších exotických dřevin prostě nenakupovat. „Dívejte se při nákupu nábytku nebo jiných dřevěných věcí, jestli mají označení FSC, logo stromu s fajfkou. Pokud ano, pak dřevo pochází z opravdu hospodářsky udržitelného lesa,“ vysvětluje David Kraus.

"Přístup k lesům a celé naší přírodě bude nutné rychle změnit. Přesto, že voda z kohoutku stále teče, stojíme před historickými změnami. Z vědeckých kruhů zaznívá, že pokud se nepodaří nastolit rovnováhu mezi námi a přírodou, nebude návratu," říká David Číp.

Za projektem Pomáháme přírodě stojí fotografka Jana Pechlátová a záchranná stanice pro volně žijící živočichy ČSOP JARO Jaroměř. „Nevnímat lesy jen jako zásobárnu dřeva a hub, ale rozumět tomu, co se právě s přírodou děje a chápat, že se všechny změny dotknou i nás,“ vysvětluje smysl projektu Jana Pechlátová, pro kterou je láska ke zvířatům a přírodě základní životní přirozeností.

Každý měsíc otevírá jedna z celebrit aktuální environmentální téma. V červnu o našich lesích se zachráněným výrem v ruce mluví zpěvák a herec David Kraus. Vztah ke zvířatům a přírodě se odráží na pohádkových fotografiích, z nichž v rámci projektu vzniká unikátní kalendář. „Peníze z jeho prodeje poputují na obnovu přírodního prostředí, na záchrannou stanici pro divoce žijící živočichy a pak na volitelný projekt,“ říká Jana Pechlátová. Kromě kalendáře vzniká kniha “Pomáhám přírodě”, která je návodem, jak chránit a pečovat o přírodu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

10.6.2019 22:20
Babišovi těžařské firmy se vám na nějaký projekt ozdravení lesů vy....u.
Odpovědět

11.6.2019 12:01
Je to zištná propagace nebo nezištná. To, že propaguje skupinu používající zkratku FSC svědčí spíše o zištné propagaci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist