https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lesy-ceske-republiky-predstavuji-desitky-ostrovu-obnovy-prirody
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy České republiky představují Desítky “ostrovů obnovy přírody“

14.6.2025 04:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Lesy ČR
Celostátní lesnický program “100 ostrovů obnovy přírody“, největší svého druhu v historii Lesů ČR zaměřený na ochranu přírody, pokračuje spuštěním webu 100ostrovu.lesycr.cz a 20. června pak na čtyřech místech v zemi velkou akcí.
 
„Letos v únoru jsme program zahájili, a že své sliby plníme, dokazuje zatím čtyřiadvacet vybraných a na webu zveřejněných lokalit s velkým biologickým potenciálem i těch, na nichž je třeba úpravou hospodaření jejich potenciál začít využívat,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. „Další desítky zveřejníme koncem léta a zbývající na přelomu roku. Prostě tak, abychom dostáli svému závazku sta nových lokalit ochrany přírody za 365 dnů.“

Cílem lesníků je vytvořit krajinu, v níž se prolínají různé způsoby hospodaření i ochrany přírody a urychlit adaptaci lesů na změnu klimatu. V praxi se tak dokazuje, že se podpora biodiverzity a životního prostředí i citlivé lesnické hospodaření nevylučují, ale podmiňují.

Všechny “ostrovy“ mají a budou mít konkrétní plány lesnického managementu, důležitý je i dlouhodobý a pravidelný monitoring a vyhodnocování výsledků pro včasné a účinné reakce.

Na Kraslicku, Šumpersku, nedaleko Železnice u Jičína a Vlašimi lesníci v pátek 20. června od 10 hodin představí první čtyři lokality studentům a pedagogům z lesnických škol. „Zmíníme historický vývoj oblasti, popíšeme současný stav a k čemu chceme dospět. Soustředíme se na mladou generaci, která se odborně vzdělává, ale zveme všechny milovníky přírody,“ dodal Dalibor Šafařík.


reklama

foto - Jouklová Eva
Eva Jouklová
Autorka je tisková mluvčí Lesů ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

14.6.2025 09:20
Za chvíli lesníci (= účeloví hospodáři jdoucí za ziskem a tím deformující přírodu) paradoxně vytvoří pestrý funkční les se všemi parametry přírodního lesa dle přírodovědců. Nebude to všude, větší část lesa bude vždy sloužit hospodářskému účelu, ale to přírodě nemusí tak vadit. Při šetrném hospodaření k žádným škodám na půdě i vodnímu režimu nedochází.
Naopak přírodovědci si svým bezzásahem zafixují monokulturní nefunkční nepřirozený (pra?)les, kt. postihne "přirozená" disturbance- za velkého sucha a oslabení stromů celý padne kůrovci, nedej bože i požáru, který zachvátí celou Šumavu. Při velkých kůrovcových škodách ani žádný prales vzniknout nemůže, bude to vždy jen mladá smrčina. Nakonec přírodovědecký bezzásahový les bude opakem přirozeného lesa, ke kterému se lesníci budou více blížit než správci NP.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.6.2025 09:40
Podobně i zemědělci: dle Klause je zemědělství nevýdělečné, neschopné konkurence velkým dovozcům- Ukrajina, Argentina, fuující jen s dotacemi: což tedy omezit zemědělství jen tam, kde je skutečně výnosné a ze zbytku krajiny vytvořit zavodněné pestré prostředí s vodními nádržemi, močálovišti, rozlévajícími se řekami a potoky po krajině, s řídkými lesíky a diverzif. loukami dle návodu p. Vinklera udržované především původními býložravci - zadarmo, bez náročné péče o ně.
Byl by to skvělý příspěvek přírodě, vodnímu režimu, boji s klimatem, zadržování vody pro veškeré obyvatelstvo, průmysl - lepší než dotované toxické zemědělství oteplující klima, podléhající erozi. Dokonce lepší než monokulturní uniformní sukcesní les v NP- bez starých stromů, bez diverzity luk, díky své nefunci snadno podléhající katastrofám. Články o tom, jak je tento les funkční, nádherný bez vzrostlých stromů, bez toho, aby se mohly uplatnit přípravné dřeviny - tedy bez toho aby jeho vývoj se podobal přirozenému vývoji, jsou jen pohádka pro naivní dětičky.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.6.2025 12:24
Dokonce ani největší poklad NP- padlé dřevo na zemi nemusí být to nejoptimálnější. viz článek: Proč odvážet posekanou trávu a nemulčovat. Já tedy bych zásadně žádnou trávu ani žádný organický materiál ze své velké zahrady neodvážel. Raději hromada hnoje (nikoli u studny) než žádný hnůj.
Ale všeho příliš může škodit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist