https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceny-adapterra-awards-vyhral-obnoveny-lesopark-v-brne-i-ekologicka-vozovna-tramvaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ceny Adapterra Awards vyhrál obnovený lesopark v Brně i ekologická vozovna tramvají

2.11.2023 01:38 (ČTK)
Obnova lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné.
Obnova lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné.
Foto | Vojta Herout / Nadace Partnerství – Adapterra Awards
Nejlepším projektem adaptace na klimatickou změnu zvolili lidé v soutěži Adapterra Awards obnovu lesoparku Čertova Rokle v Brně Lesné. Odborná porota pak ocenila také ekologickou vozovnu tramvají nebo udržitelné pasivní bytové domy. Vítěze jednotlivých kategorií soutěže, kterou pořádá Nadace Partnerství, vyhlásili její zástupci včera v Praze. Nadace již pět let oceňuje projekty, které pomáhají postupně připravit českou krajinu a města na sucho, vlny horka či přívalové deště.
 
Projekt obnovy lesoparku Čertova rokle v Brně Lesné vyhrál kromě Ceny sympatie i kategorii Zastavěná území. Lesopark Čertova rokle je důležitou ucelenou zelenou plochou v severní části Brna na sídlišti v Lesné. V posledních letech však zdejší zeleni dávaly zabrat extrémní sucha spojená s vysokými teplotami. Projekt představuje komplexní přístup řešení obnovy důležité plochy zeleně na základě mnoha provedených průzkumů a kooperace odborníků.

Modernizace vozovny Slovany v Plzni.
Modernizace vozovny Slovany v Plzni.
Foto | Vojta Herout / Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Modernizace vozovny Slovany v Plzni vyhrála v kategorii Pracovní prostředí. Porotu oslovil odpovědný přístup k výstavbě v centru města, který má značný vliv na omezení tepelného ostrova. Vedle plošně rozsáhlé realizace zelených střech na halách vozovny hodnotila velmi pozitivně komplexnost projektu z hlediska nakládání s dešťovou vodou.

V kategorii Náš domov zvítězil projekt Green Port Strašnice, developerský projekt se zaměřením na udržitelnost. Domy využívají přírodní materiály, mají zelené střechy, zelené plochy i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení.

Green Port Strašnice.
Green Port Strašnice.
Foto | Vojta Herout / Nadace Partnerství – Adapterra Awards

V kategorii Volná krajina vyhrál projekt Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy. Podle poroty se jedná o vzácný příklad využití progresivních metod ekologického zemědělství. Zvláště cenný a ojedinělý je důraz na zlepšení kvality půdy.

"Jsem rád, že můžeme ocenit ty nejlepší projekty, které pomáhají našim městům a krajině se lépe adaptovat na negativní projevy změny klimatu. Ocenění by si ale zasloužil každý přihlášený projekt, protože každý z nich svému okolí neuvěřitelně pomáhá. Je třeba, aby takové projekty šly příkladem, za což bych rád ocenil Nadaci Partnerství,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který převzal záštitu nad soutěží.

Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy.
Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy.
Foto | Vojta Herout / Nadace Partnerství – Adapterra Awards

Projekty do soutěže přihlašují obce, jednotlivci, firmy i organizace, následně je hodnotí odborná porota. Nadace ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting následně shromažďuje v databázi příběhy všech kvalitních nápadů a řešení. Ty mohou sloužit jako vzorové realizace pro další projektanty, stavebníky či zastupitele obcí. Soutěž zakončila výroční konference, letošním tématem bylo posílení ochrany stromů ve městě.

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 115 projektů, ve finále vybírala porota z 21 projektů. Za vítězství v jednotlivých kategoriích získali zástupci projektů finanční i věcné ceny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

3.11.2023 12:18
SUPER! Pomalu se snad prosazují nejen zajímavé, ale také po čertech užitečné projekty!
Děkuji za zprávu, potěšila :-)!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist