Černé scénáře se naplňují: po havárii cisteren s benzenem jsou ohroženy podzemní i povrchové vody
Inspektoři ČIŽP intenzivně spolupracují se Správou železnic na provedení nezbytných opatření k omezení další kontaminace podzemních a povrchových vod. Ta spočívají v odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod, což je třeba provést bezodkladně. Zahájení sanace zemin v místě havárie je závislé na konečném odstranění cisteren a železničního svršku.
„Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní. Havárii tohoto typu a takového rozsahu čelíme v České republice poprvé,“ říká ředitel ČIŽP Petr Bejček.
Od počátku havárie je prováděn systematický monitoring řeky Bečvy, který provádí Povodí Moravy. „Výsledky analýz koncentrací benzenu v pěti odběrných profilech na řece Bečvě jsou stále výrazně pod limitní hodnotou pro povrchové vody,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vzorky vody z monitoringu ČIŽP i Povodí Moravy jsou analyzovány v akreditovaných laboratořích Povodí Moravy.
Přečtěte si také |

ČIŽP oslovila rezort zdravotnictví se žádostí o monitoring pitné vody v okolních studních. Krajská hygienická stanice by měla ve spolupráci s ČIŽP a obcí Hustopeče nad Bečvou provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech. ČIŽP také preventivně ministerstvo zdravotnictví informovala o možném ohrožení koupacích vod, přestože zmíněná vodní nádrž není vedena jako koupací.
Hasičský záchranný sbor pokračuje v likvidaci následků požáru.
reklama