https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-v-dobe-drahych-energii-zvysili-poptavku-po-zateplovani-domu-a-bytu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi v době drahých energií zvýšili poptávku po zateplování domů a bytů

18.10.2023 01:10 | PRAHA (ČTK)
Pokládání izolace
Pokládání izolace
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi v době drahých energií a snížené dostupnosti bydlení zvýšili poptávku po rekonstrukcích a zateplování domů a bytů. Největší zájem je o zateplování fasád domů, meziročně se pro tento krok rozhodlo o 64 procent více lidí. Zájem o výměnu oken se letos meziročně zvýšil o 23 procent a obdobně tomu bylo také u zateplování střech, u kterých poptávka meziročně stoupla téměř o třetinu. Vyplývá to z dat poptávkového serveru ePoptávka.cz, které má ČTK k dispozici.
 

"Starými okny či nezateplenou střechou nebo stěnami uniká obrovské množství tepla. Pokud se domácnosti rozhodnou pro změnu, mohou dosáhnout úspory v řádu desítek procent. Naše data ukazují, že poptávka po těchto řešeních je vysoká a stále narůstá," řekl ředitel společnosti ePoptávka.cz Otto Kočí.

Za proměnou chování českých domácností stojí podle ePoptavky.cz hlavně energetická krize, která začala během pandemie koronaviru a dále narůstala minulý rok po začátku války na Ukrajině. Značná část lidí se tak zaměřila na změnu svých návyků a cestu k úspoře financí i energií hledala v optimalizaci vytápění, nakládání s elektřinou nebo třeba využívání teplé vody, uvedl web.

K investicím do bydlení a hledání alternativních zdrojů vytápění přiměla podle něj Čechy také vysoká inflace. Podle dat Českého statistického úřadu v září meziroční růst cen zpomalil na 6,9 procenta ze srpnových 8,5 procenta.

Podle Ondřeje Boreše, manažera výrobce oken Velux, drží stagnující rezidenční trh letos hlavně rekonstrukce, nikoli nová bytová výstavba. "Český bytový fond stále patří mezi nejzastaralejší v Evropě, rekonstrukce bytu či starého domu může být přitom finančně výrazně výhodnější než budování nového domu či stěhování se do většího. K dalšímu zájmu o rekonstrukce mohou přispět nové dotační programy," uvedl Boreš.

K rekonstrukcím a zateplování bydlení vláda připravila další kolo dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) a program zaměřený na renovaci starších nemovitostí Oprav dům po babičce. Standardní program NZÚ podporuje všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Na rozdíl od programu Oprav dům po babičce získají lidé peníze až po realizaci opatření. U obou podpor na rodinné domy platí, že domácnosti mohou získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.

Z programu Oprav dům po babičce je možné na komplexní zateplení přes program získat až milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150.000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.

Server ePoptávka.cz je poptávkový systém v České republice, který využívá 275.440 dodavatelů ze různých oborů podnikání. Podle společnosti měsíčně zpracuje přes 11.000 poptávek ve finančním objemu více než sedm miliard korun. Zahrnuje poptávky napříč odvětvími, od drobných řemeslných prací, přes rekonstrukce až po veřejné zakázky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.10.2023 06:13
Je to důsledek katastrofální energetické politiky Česka. Cena elektřiny je 4x vyšší než na Taiwanu:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Firmy kvůli drahým energiím utečou jinam a všude je budou vítat. To o lidech neplatí.
Odpovědět
ji

19.10.2023 20:03 Reaguje na Richard Vacek
Nejlevnější je v té tabulce elektřina v Íránu, Sýrii a Etipii. Nemyslím, že by to něco vypovídalo. Vždy je potřeba při takových unáhlených srovnání myslet i na výdělky těch domácností, co vše si za výplatu mohou koupit atd., jaký mají energetický mix atd.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist