Česká energetika se od uhlí výrazně odkloní do roku 2030, je přesvědčen Brabec
Odklon Česka od využívání uhlí je podle Brabce nevyhnutelný. "Jsem přesvědčen, že doba uhelná v České republice nenávratně končí," uvedl dnes ministr.
Odklon od uhlí bude podle něj rychlejší, než předpokládá návrh Uhelné komise. "Ta úplná revoluce z hlediska struktury naší energetiky proběhne už do roku 2030," řekl ministr novinářům. Komise podle něj musí nyní předložit další scénáře tak, aby ČR byla připravena na útlum uhlí a nedostala se do energetické nesoběstačnosti.
Vláda vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v české energetice. Předloženy mají být do konce letošního roku, tedy až po podzimních sněmovních volbách.
Podle Hospodářské komory (HK) vláda měla přijmout termín navržený Uhelnou komisí. "Ačkoliv rozumím komplexnosti politického pohledu vlády i kontextu zvyšujících se cen povolenek, přesto se domnívám, že se vláda měla přihlásit k doporučení Uhelné komise, tedy k roku 2038," uvedl dnes prezident komory Vladimír Dlouhý.
Odklon od uhelných zdrojů bude podle HK zřejmě nevyhnutelný a podnikatelské organizace s takovým krokem počítají. Opatření směřující ke snižování emisí oxidu uhličitého je komora připravena podpořit za předpokladu, že transformace na nízkouhlíkovou energetiku bude systematická, postupná a rozumně plánovaná. "Součástí takového plánu musí být i jasná vize, jak bude vypadat bezemisní budoucnost uhelných regionů, jako je Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, aby po sociální a hospodářské stránce ukončení těžby a využívání uhlí zvládly," uvedl Dlouhý v tiskové zprávě.
Rozhodnutí vlády naopak ocenila pirátská poslankyně Dana Balcarová. Piráti žádají konec využívání uhlí o pět let dříve, než navrhuje komise. "Nejenže nezávislé studie ukazují, že ukončení spalování uhlí v Čechách v roce 2033 je zcela reálné, tento rok odpovídá také rapidnímu zdražování emisních povolenek, které elektřinu z uhlí vyřadí z trhu mnohem dříve," je přesvědčena Balcarová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Miroslav Richter
25.5.2021 19:05Viktor Šedivý
26.5.2021 10:23 Reaguje na Miroslav RichterPavel Hanzl
22.7.2021 08:24 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
22.7.2021 08:23 Reaguje na Miroslav RichterBudeme muset nakupovat od těch, kteří nežvaní a makají a ono jim to jde.
Lukáš Kašpárek
26.5.2021 12:40 Reaguje naOno bude hlavně potřeba, aby po volbách někdo tuto zemi začal opravdu řídit... ty současná, do sebe a svých prasáren zahleděná nemehla z ANO neudělají už vůbec nic správně....
A proč se ČEZ "vymknul kontrole" státu (kontrole, která reálně neexistuje)? Protože je to akciová společnost, která se musí zodpovídat akcionářům a hlavně musí generovat zisky.... současná vláda ale všechny odvětví, kterých se dotkne, poškozuje a blokuje jejich udržitelný rozvoj... protože současná vláda je vláda populistů, kteří vše podřizují jen tomu "co na to řeknou voliči = jak to ovlivní jejich preference", a pak je to také zřejmě úzkými kontakty se současnými poškozovateli ŽP...... o energetice (stejně jako o jiných tématech týkající se ŽP) se v této zemi lhalo již dlouho, a tak je na čase narovnat hřbet... ČEZ to již pochopil..... kdy to pochopíte vy?
Pavel Hanzl
22.7.2021 08:30 Reaguje na Lukáš KašpárekNormální státy Evropy už z poloviny uhlí zavřeli a druhá půlka se na to chystá v nejbližší době, všude to jde, jen v babišistánu nikoliv.
Tohle je skutečně státní koncepce a to musí vytvořit politici, jenže ty nemáme.
My si zvolili jen čerpadláře dotací, kteří od začátku tvrdí, že politici nejsou. Tak čemu se čemu??