https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-zoo-se-pysni-radou-unikatnich-chovatelskych-uspechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České zoo se pyšní řadou unikátních chovatelských úspěchů

31.8.2019 00:20 | PRAHA (ČTK)
Kůň Převalského - jediný dnes žijící druh divokého koně je zařazený na listinu ohrožených druhů zvířat IUCN. Je erbovním zvířetem pražské zoo, jeho chov se datuje do roku 1921. Zahrada se podílí i na návratu koně do původní domoviny, do Mongolska.
Kůň Převalského - jediný dnes žijící druh divokého koně je zařazený na listinu ohrožených druhů zvířat IUCN. Je erbovním zvířetem pražské zoo, jeho chov se datuje do roku 1921. Zahrada se podílí i na návratu koně do původní domoviny, do Mongolska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Pastorčáková / ZOO Praha
Mnoho z jedinečných odchovů v českých zoologických zahradách si už připsalo nejen české, ale i evropské či světové prvenství. V pondělí oznámila zoo ve Dvoře Králové, že mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i odborníci z této zoologické zahrady, se podařilo spermatem uhynulých samců oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Samice žijí v Keni. Vajíčka byla převezena do Evropy. Nyní je ale potřeba počkat, zda se vyvine embryo.
 

Výběr unikátních odchovů v českých zoo:

Gorila Moja v dětství s matkou.
Gorila Moja v dětství s matkou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha

Gorily nížinné - Velkým úspěchem pražské zoo bylo v prosinci 2004 narození gorilky Moji, první gorily narozené v Česku. Matka Kijivu za pomoci otce Richarda tři roky poté přivedla na svět samečka Tatua, který se ale v létě 2012 nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně. Třetím potomkem Kijivu je Kiburi, narozený na jaře 2010, čtvrtý potomek Nuru přišel na svět v prosinci 2012.

Kůň Převalského - jediný dnes žijící druh divokého koně je zařazený na listinu ohrožených druhů zvířat IUCN. Je erbovním zvířetem pražské zoo, jeho chov se datuje do roku 1921. Poslední hříbě narozené vloni v říjnu je již celkově 239. hříbětem, které se narodilo v Troji i dalších zařízení pražské zoo. Zahrada se podílí i na návratu koně do původní domoviny, naposledy letos v červnu přepravila do Mongolska tři klisny.

Oplodnění zmraženým spermatem nosorožce.
Oplodnění zmraženým spermatem nosorožce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ami Vitale / Safari Park Dvůr Králové

Lední medvědi - Jako první zoo na světě odchovala pražská zoo už v roce 1942 lední medvědici Ilun. Uměle krmená samička se ale dožila jen necelého roku. Prvním mládětem, které v zoo samice dochovala přirozenou cestou, byla v roce 1947 známá Polárka. Odchov mláďat ledních medvědů je velmi obtížný, matka potřebuje zcela klidné prostředí. Úspěchy na tomto poli se chlubí i Brno. Medvědice Cora zde poprvé zdárně porodila v roce 2007, kdy přivedla na svět Billa a Toma, podruhé koncem roku 2012, kdy se narodila mláďata, kterým veřejnost vybrala jména Nanuk a Kometa. A její nejnovější přírůstek, narozený v listopadu 2015, se jmenuje Noria.

Orangutan sumaterský v ZOO Praha.
Orangutan sumaterský v ZOO Praha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha

Nosorožec širokohubý (bílý) severní - Světový primát v odchovu kriticky ohroženého poddruhu nosorožce drží od roku 1980 zoo ve Dvoře Králové. Poslední mládě se tu narodilo v roce 2000 a v červenci 2015 tu uhynula samice Nabiré, která byla jednou z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě. Nabiré se narodila v dvorské zoo v listopadu 1983 jako teprve druhý nosorožec severní bílý odchovaný v lidské péči, ve dvorské zoo prožila celý život. Zoo Dvůr Králové je proslulá četnými odchovy dalších druhů nosorožců, žiraf, zeber, antilop, ale i gepardů a orangutanů. Zpět do Afriky, do rezervace Akagera ve středoafrické Rwandě, poslali letos v červenci pětici vzácných nosorožců černých.

- V pondělí tato zoo oznámila, že mezinárodnímu týmu veterinářů, ve kterém byli i její odborníci, se podařilo spermatem uhynulých samců oplodnit vajíčka posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Je to jediný způsob, jak zajistit přežití tohoto druhu, poslední samec totiž uhynul v roce 2018. Nyní je ale potřeba počkat, zda se vyvine embryo, výsledky vědci zveřejní okolo 10. září.

Slonice Vishesh s mládětem.
Slonice Vishesh s mládětem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Ostrava

Orangutan sumaterský - první orangutan narozený v české zoo byl sameček Kama, který přišel na svět v Praze v červnu 1971. Byl odchován uměle a fixován na lidi. Přes problémy soužití se samicemi se stal otcem dvou potomků Filipa a Pagyho, zemřel v únoru 2013. Druhý orangutan se v pražské zoo narodil v únoru 2013.

Sloni - Prvními živě narozenými slůňaty v Česku se od roku 2011 chlubí ostravská zoo. Jako první se narodil v březnu slonici Vishesh sameček, byl však neduživý, špatně pil a začátkem května uhynul. Podruhé se chovatelé radovali v dubnu 2011, kdy se slonici Johti narodila samička Rashmi (Paprsek). A v červenci 2017 se Vishesh narodil sameček Chandru. V pražské zoo se v dubnu 2016 narodil Maxmilián, první slůně narozené i počaté v Praze; jeho matkou je slonice Janita, která se do zoo dostala v roce 2012 ze Srí Lanky.

Varan komodský - Chov největších ještěrů patří v zoo k nejnáročnějším. V pražské zoo se navíc podařilo odchovat troje mláďata od jedné samice. V Praze se poprvé varani vylíhli v roce 2007. A mláďata, která se zde vyklubala v roce 2011, mají podle genetických testů pouze jednoho rodiče, a to matku. Vznikla totiž nepohlavním rozmnožováním.

Z dalších aktuálních prvenství se letos například jihlavské zoologické zahradě podařilo poprvé odchovat mládě damana pralesního, v ostravské zoo zase poprvé odchovali potomky šípové žáby pralesničky strašné a v zoo Brno kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy původem z Indonésie. Liberecká zoo vloni poprvé odchovala vzácné a ohrožené zoborožce rýhozobé.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist