https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceskem-se-ve-ctvrtek-prohnaly-silne-bourky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českem se ve čtvrtek prohnaly silné bouřky

9.7.2021 09:58 | PRAHA (ČTK)
Evakuace dětského tábora.
Evakuace dětského tábora.
Část Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhly silné bouřky provázené silným větrem a místy i krupobitím. Postihly především jihozápad a střed Čech spolu s Vysočinou. Na Písecku zemřeli dva lidé, na jejichž auto spadl strom. Na některých místech stouply kvůli dešti hladiny řek a potoků. Bouřky také přerušily provoz asi na dvou desítkách železničních tratí a jen na východě Čech odřízly od proudu desetitisíce odběratelů. Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro celé Česko až do pátečního rána.
 

Hasiči v Česku ve čtvrtek vyjížděli k více než 700 zásahům souvisejícím s bouřkami. Nejvíc počasí zaměstnalo hasiče v Plzeňském, Jihočeském a Pardubickém kraji, dále ve středních Čechách a také na Vysočině, uvedli na twitteru.

Problémy se objevily také na železnici, hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji, ale i ve středních Čechách nebo na Vysočině. Omezen, nebo i úplně přerušen byl provoz kvůli bouřkám postupně asi na dvacítce tratí v Česku. "Jsou popadané stromy na kolejích a jsou stromy i v trakčním vedení, takže opravy potrvají delší dobu," řekla ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Omezen byl kvůli počasí i provoz na hlavním koridoru mezi Prahou a Kolínem po poruše zabezpečovacího zařízení ve stanici Poříčany, což se dotklo i řady rychlíků. Část spojů ale může úsek objíždět přes Lysou nad Labem. Místy byl podle Friebové přerušen provoz preventivně kvůli silnému větru.

Silná bouřka zasáhla vpodvečer také jižní Čechy, kde si vyžádala dva lidské životy. U Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. Nehodu nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. V autě byly i dvě děti, které utrpěly zranění. Záchranáři je převezli do písecké nemocnice. ČTK to řekla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Podle ní dětem nabídli úkryt ve voze právě lidé, kteří nakonec nepřežili.

Bouřka a silný vítr komplikovaly situaci i na jiných místech Jihočeského kraje. Od 17:30 měli jihočeští hasiči kvůli bouřce zatím 40 výjezdů. "Nejzasaženější je Písecko a Českobudějovicko," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Na východě Čech, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, zůstalo kvůli bouřkám bez proudu asi 40.000 domácností, informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. V Královéhradeckém kraji museli hasiči evakuovat dva letní tábory, a to u Liberka na Rychnovsku a u Vernéřovic na Náchodsku. "Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění," napsali večer hasiči na twitteru.

Silný déšť se nevyhnul ani části Vysočiny, kde místy napršelo za hodinu přes 30 litrů vody na metr čtvereční metr. Nejvydatnější byl déšť na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hasiči zaznamenali v souvislosti s počasím 57 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.

Hasiči na Vysočině zasahovali dnes večer kvůli počasí například ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku, kde museli čerpat vodu ze zaplavené garáže. Přímo ve Žďáru nad Sázavou kontrolovali odtoky kanalizace. Stromy odstraňovali například ve Starém Telečkově nebo v Novém Městě na Moravě.

Také v Praze hasiči do 21:00 vyjížděli k 45 událostem kvůli silnému dešti, většinou odčerpávali vodu, která natekla do budov či zaplavila silnici. V Mokřanské ulici ve Strašnicích museli pomoci autu, které uvízlo v laguně na vozovce. Jednotky také odstraňovaly popadané stromy a větve. "Bouřka nejvíce zaměstnala hasiče na jihozápadě, posléze na severovýchodě Prahy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.

Vydatný déšť může vést k vystoupání hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.

Kolem čtvrtečních 23:00 platil první, tedy nejnižší povodňový stupeň, na šesti místech v Česku, většinou v Plzeňském kraji. Na druhý stupeň vystoupala hladina Klabavy v Hrádku na Rokycansku a Bradavy v Žákavě na jižním Plzeňsku, vyplývá z údajů na webu povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.

Jihočeský kraj

U Čížové na Písecku spadl strom na osobní auto a zabil dva lidi. Nehodu nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. V autě byly i dvě děti, které utrpěly zranění. Záchranáři je převezli do písecké nemocnice. ČTK to řekla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Podle ní dětem nabídli úkryt ve voze právě lidé, kteří nakonec nepřežili.

"Okolnosti této dopravní nehody jsou tragické. Na místě jsme zjistili, že muž a žena, kteří při nehodě přišli o život, zastavili a nabídli pomoc dětem, které se i s rodiči schovávali před bouří. Děti nastoupily, rodiče zůstali venku a za pár minut spadl na auto strom," uvedla Schwarzová.

Silná bouřka v okolí Čížové podle ní způsobila pád několika stromů. Dodala, že následky počasí komplikují provoz na řadě jihočeských silnic. Například v centru Českých Budějovic hasiči odstraňovali popadané větve. Od 17:30 měli kvůli bouřce zatím 40 výjezdů. "Nejzasaženější je Písecko a Českobudějovicko," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Kvůli bouřce nejezdí také některé vlaky. Dočasnou výluku způsobila většinou porucha trakčního vedení nebo strom spadlý a železnici. Od večerních hodin tak nejezdí vlaky na trase Čížová - Vráž u Písku, Summerau - Horní Dvořiště, Včelná - České Budějovice nebo Veselí nad Lužnicí - Lomnice nad Lužnicí.

Královehradecký a Pardubický kraj

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes kvůli silným bouřkám evakuovali dva dětské tábory. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji zatím k 50 událostem souvisejícím s počasím, informovali večer na twitteru. Problémy jsou kvůli bouřce v kraji také na železnici.

Hasiči na východě Čech zasahovali především u popadaných stromů. "Evidujeme nyní přes 50 událostí a jejich počet stále roste," uvedli před 22:00.

Kvůli bouřce bylo nutné evakuovat dětský tábor u Liberka na Rychnovsku a u Vernéřovic na Náchodsku. "Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění," napsali hasiči na twitteru. Děti z bouřkou zasaženého tábora ve Vernéřovicích museli dobrovolní hasiči svážet do obce automobily, protože až do tábora by se evakuační autobus nedostal. Z obce je pak převezli autobusem do Meziměstí, kde mají zázemí ve škole, uvedli hasiči na twitteru.

Bouřky provázely silné deště. V Rohoznici na Jičínsku řeka Bystřice ve 22:00 vystoupala na první stupeň povodňové aktivity. Nejvíce zatím pršelo v Krkonoších. Například na Pláních nad Špindlerovým Mlýnem napršelo téměř 50 litrů vody na metr čtverečný. V nižších polohách se srážky pohybovaly nad 30 litry na metr čtverečný, vyplývá z dat Povodí Labe.

Bouřka provázená vydatným deštěm a větrem, která zasáhla Královéhradecký kraj dnes večer, působí problémy také na železnici. Kvůli popadaným stromům je přerušený provoz vlaků mezi Čermnou nad Orlicí a Chocní a mezi Doudleby nad Orlicí a Letohradem. Vlaky nejezdí ani na rychlíkové trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Velkým Osekem.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami platí pro většinu Česka až do pátečního rána. Menší riziko je v Karlovarském a Ústeckém kraji. Naopak na jihu a východě Čech, i na Vysočině hrozí extrémně silné bouřky provázené až pěticentimetrovými kroupami a silným nárazovým větrem.

Vydatný déšť může vést k vzestupu hladin řek a potoků. Varování před možným dosažením některého z povodňových stupňů se týká hlavně jihu a východu Čech, v menší míře ale Libereckého kraje, severní části středních Čech a celé Moravy.

Kvůli bouřkám se večer v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ocitlo asi 40.000 domácností bez elektřiny. ČTK o tom informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

K 22:00 energetici v Královéhradeckém kraji evidovali 13 poruch na vedeních vysokého napětí, a to na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. V Pardubickém kraji bylo 22 poruch na vedeních vysokého napětí. Zejména bylo zasaženo Chrudimsko, Pardubicko a Orlickoústecko.

"Číslo domácností bez dodávek energie stále kolísá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují i nyní, kdy bouřky stále trvají. V terénu máme maximální počty pracovníků," uvedla mluvčí.

Plzeňský kraj

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se navečer prohnala přes Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali zhruba u stovky případů, zejména na Klatovsku, jižním Plzeňsku, Rokycansku či Domažlicku, řekl ČTK k 20:00 krajský mluvčí hasičů Petr Poncar. Na Klatovsku a na Plzeňsku byl v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích, řekla ČTK Nela Friebová ze Správy železnic. Na úseku mezi Klatovy a Švihovem byl provoz s omezením rychlosti obnoven, uvedla. Řeky Úslava a Klabava dosáhly prvního až druhého povodňového stupně.

Provoz je zastavený ještě mezi Starým Plzencem a Blovicemi na jižním Plzeňsku kvůli popadaným stromům v kolejišti. Mezi Klatovy a Švihovem byla po bouřce zaplavená trať. Obě události se staly kolem 18:00.

Po vydatných srážkách vystoupala na druhý povodňový stupeň řeka Klabava v Hrádku na Rokycansku. Ještě v 18:00 měla hladinu 52 centimetrů a průtok 1,81 metru krychlového za vteřinu, o hodinu později hladina stoupla na 110 centimetrů a k 20:50 na 175 centimetrů a průtok 35,8 metru krychlového za vteřinu. Na prvním povodňovém stupni se Klabava drží v Rokycanech, také Úslava má první stupeň v Prádle a ve Ždírci na jižním Plzeňsku.

Hasiči pracují po celém kraji a odstraňují následky bouře. "Jde o popadané stromy, zaplavené sklepy, laguny, ucpané propustky, vodu valící se z polí a tak dále," shrnul Poncar. Například v Rokycanech čerpají hasiči vodu z laguny v jedné z ulic na okraji města.

Mezi 17:00 a 18:00 zaznamenaly největší srážky v Plzeňském kraji stanice Českého hydrometeorologického ústavu na Klatovsku a Plzeňsku. Během hodiny spadlo nejvíc srážek v Nezvěsticích jižně od Plzně, kde napršelo 22,8 milimetru vody za hodinu, v Klatovech spadlo 20,8 milimetru a v Chudenicích na Klatovsku 16,7 milimetru srážek za hodinu. O hodinu později byly nejvydatnější srážky v Terešově na Rokycansku, kde spadlo 23,9 milimetru během jedné hodiny, ve Strašicích na Rokycansku 23,7 milimetru a v brdském Borovnu 23,3 milimetru srážek během jedné hodiny.

Středočeský kraj

Středočeským hasičům ve čtvrtek přibylo výjezdů kvůli bouřce, zasahovali hlavně na Příbramsku. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice nebo čerpali vodu ze zatopených sklepů. V Příbrami museli také odčerpávat vodu ze zaplaveného parkoviště. Do večera hasiči v regionu zaznamenali do 25 případů souvisejících s počasím, z toho více než polovinu v okrese Příbram, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková. V Praze vyjížděli hasiči do 21:00 kvůli silnému dešti ke 45 případům, uvedli na twitteru.

V Příbrami hasiče zaměstnala hlavně laguna, která se vytvořila na parkovišti před lékárnou v Husově ulici. Vodu museli odčerpávat. Horší situace byla večer také v okrese Praha-východ a na Mladoboleslavsku. Například v Říčanech u Prahy auta obtížně projížděla podjezd pod železniční tratí, vozovka tam byla také zaplavená.

Dešťová voda, která natekla do budov či zaplavila silnici, zaměstnala také hasiče v hlavním městě. V Mokřanské ulici ve Strašnicích museli pomoci autu, které uvízlo v laguně na vozovce. V několika případech jednotky odstraňovaly popadané stromy a větve.

Do 21:00, kdy se začala situace zklidňovat, evidovali hasiči v metropoli 45 výjezdů kvůli silnému dešti. "Bouřka nejvíce zaměstnala hasiče na jihozápadě, posléze na severovýchodě Prahy," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Kraj Vysočina

Při bouřkách, které ve čtvrtek přešly přes část Vysočiny, někde za hodinu napršelo takřka 30 litrů na čtvereční metr. Nejvydatnější byl déšť na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hasiči evidují od 16:00 v souvislosti s počasím 57 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu a krajských hasičů.

V Brtnici na Jihlavsku napršelo 22 litrů na čtvereční metr, v Kadově na Žďársku to bylo 23 litrů a v Počátkách na Pelhřimovsku ještě o litr víc. V Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku napršelo po 20:00 asi 28 litrů na čtvereční metr. Vodu museli na Jihlavsku čerpat v Kamenici. Za Stonařovem směrem na Brtnici zanesla bouře na silnici bahno a kameny. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové zůstala silnice s opatrností průjezdná.

Ve Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku museli hasiči čerpat vodu se zaplavené garáže. Přímo ve Žďáru nad Sázavou kontrolovali odtoky kanalizace. Stromy odstraňovali například v Havlíčkově Brodě, Sobíňově, ve Starém Telečkově nebo v Novém Městě na Moravě.

Podle Čírtkové byly spadlé stromy i na dálnici D1 v úseku mezi 91. a 98. kilometrem. Stala se tam také dopravní nehoda. V Myslotínské ulici v Pelhřimově se voda nahromadila pod mostem. "Zatím není hlášeno žádné zranění s těmito událostmi," uvedla Čírtková.

Meteorologové dnes varovali před extrémními bouřkami s přívalovými srážkami kolem 60 milimetrů, nárazy větru o rychlosti 100 kilometrů za hodinu a velkými kroupami hlavně na jihu Čech, Vysočině a v Pardubickém kraji. Výstraha před extrémně silnými bouřkami platí do půlnoci. Velmi silné bouřky ale mohou být až do pátečního rána.

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se navečer prohnala přes Plzeňský kraj. Hasiči do 20:00 zasahovali asi u stovky případů, zejména na Klatovsku, jižním Plzeňsku, Rokycansku či Domažlicku. "Jde o popadané stromy, zaplavené sklepy, laguny, ucpané propustky, vodu valící se z polí a tak dále," řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Petr Poncar. Na Klatovsku a na Plzeňsku byl v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.7.2021 11:30
Ti dva mrtví - neuvěřitelné neštěstí.

Jinak jako vždy při takovém to počasí i nyní mnohdy zbytečné škody, pro šlendrián odpovědných + nátlak zelených - popadané stromy do drátů e. vedení, na tratě, silnice. Neudržovaná/nečištěná kanalizace, škarpy. A jako vždy to nakonec napravují/odstraňují hasiči, za každého počasí !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist