https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-je-v-evrope-kynologickou-velmoci-chovatelu-psu-je-vic-nez-pred-covidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko je v Evropě kynologickou velmocí, chovatelů psů je víc než před covidem

28.1.2024 01:00 | BRNO (ČTK)
Zdroj | pixabay
Po severských zemích je Česko v Evropě kynologickou velmocí, tuto pozici posílila i pandemie covidu, v jejímž průběhu přibylo chovatelů psů. ČTK to řekl předseda Českomoravské kynologické unie (ČMKU) Lubomír Široký na mezinárodní výstavě psů Duo Cacib, kterou kynologická unie tento víkend pořádá na brněnském výstavišti.
 

Ve třech pavilonech se o víkendu představí na dvou soutěžích 7400 psů, o něco méně než v minulosti, kdy se účast pohybovala okolo 8000 psů. "Zájem ale roste. Výhodou pro chovatele je, že mají o jediném víkendu šanci na jednom místě získat dvě ocenění. A prospěch to přináší i Brnu, protože chovatelé tu zůstávají přes noc," doplnil Široký.

Registrovaných chovatelů je v současnosti v Česku více než před pandemií covidu a mají také více psů, což je pravděpodobně důsledek vysoké poptávky po štěňatech v průběhu pandemie. "Když začal covid a s ním spojená omezení, každý chtěl hned domů pejska, aby mu dělal společnost na home office. Chovatelé této příležitosti využili, nicméně dohnat poptávku v chovatelství je možné nejdříve za půl roku a s koncem pandemie se zájem postupně utlumoval. Výsledkem je, že chovatelé mají více psů," podotkl Široký.

Doplnil, že v Česku unie ročně registruje 40 000 štěňat, což z Česka dělá po severských zemích kynologickou velmoc. Nejoblíbenějším plemenem jsou dlouhodobě němečtí ovčáci, na druhém místě pak jezevčíci. V posledních letech stoupá obliba australských ovčáků a border kolií, tedy středně velkých pasteveckých plemen. "Jsou asi na pátém či šestém místě v četnosti zápisů. Jejich popularita je daná tím, že se dobře cvičí," dodal předseda ČMKU.

V posledních letech naopak klesá obliba loveckých plemen, což podle něj může být důsledek menšího počtu myslivců a zájem o společenská plemena, která vyžadují větší péči.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.1.2024 07:43
panelákový plyšák.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.1.2024 08:58
Jó, raději čokla, než dítě, co !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.1.2024 10:18 Reaguje na smějící se bestie
no četl jsem, že často standard vztahu je zkouška psem a pak snad dítě. Jenže o toho kojence v psím kožichu se budou starat dalších 15 let.
Dítě z toho vyroste za pár let.
pokud nemají zahradu, kam toho psa můžou umístit, je to obrovská zátěž a musí se na něj ohlížet, zvlášť začínající rodina.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist