https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-prosadilo-posileni-ochrany-kytovcu-pred-plasty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko prosadilo posílení ochrany kytovců před plasty

26.10.2022 15:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NOAA
Na 68. zasedání Mezinárodní velrybářské komise ve slovinské Portoroži se podařilo českému předsednictví prosadit významné usnesení o posílení ochrany kytovců před plastovým odpadem v oceánech. Návrh podpořilo všech 58 přítomných zemí. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
 
Znečištění moří plasty patří mezi významné globální hrozby ohrožující oceány a jejich ekosystémy. Má negativní vliv na biodiverzitu, ale také významně ovlivňuje zdraví lidí a přispívá ke globální změně klimatu. Bez omezujících opatření by nejpozději do roku 2080 mohlo být v mořích, pokud jde o hmotnost, více plastů než ryb. Obavy z tristní budoucnosti reflektuje stále více mezinárodních úmluv a organizací, jejich prioritou je s tímto alarmujícím stavem bojovat.

„Česká republika proto z pozice předsednictví v Radě Evropské Unie navrhla rezoluci, která začne ochranu kytovců před plasty v oceánech účinně řešit. Vážím si toho, že byla rezoluce schválena jednohlasně. Ukazuje to, že jsou si všichni vědomi toho, jak zásadní to je problém, a že ho nelze dál přehlížet,"vysvětluje za MŽP Jiří Mach, český komisař Mezinárodní velrybářské komise, vedoucí delegace České republiky a hlavní vyjednávač v rámci celé delegace EU.

Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise se bude zabývat možnostmi vyhodnocení globálních „hotspots“, tedy nebezpečných míst, kde dochází ke zvýšené úmrtnosti kytovců v důsledku zachycení do rybářských sítí nebo pozření plastového odpadu.

Další odborníci se zapojí do projektů pro zlepšování značení a používání rybářského vybavení, které představuje pro kytovce nebezpečí. Znečištění plasty bude zohledněno i při vytváření a monitoringu Významných oblastí pro mořské savce, což je globální koncept garantovaný Mezinárodní unií ochrany přírody (IUCN).

Na letošním zasedání Komise zaznělo i doporučení, aby země, které jsou členy Mezinárodní velrybářské komise, ohlašovaly relevantní informace o znečištění plasty a záznamy o nálezech plastů v trávicí soustavě kytovců nebo jejich zachycení v rybářském vybavení v rámci dobrovolných vědeckých zpráv.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

30.10.2022 06:17
JJ, rezoluce to vyřeší. Pravděpodobně to není nic proti ničemu a nikomu, takže není problém s přijetím. Pokud zase ekologičtí exponenti z tohoto neudělají něco, co zase půjde proti lidem a bude jim to zase tahat další peníze navíc z jejich kapes.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist