https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesky-ostrovni-dum-predstavil-vitezne-navrhy-setrnych-a-sobestacnych-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český ostrovní dům představil vítězné návrhy šetrných a soběstačných domů

27.7.2016 13:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Návrh Vojtěcha Lichého.
Návrh Vojtěcha Lichého.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vojtěch Lichý / Český ostrovní dům
Dům zcela nezávislý na připojení na inženýrské sítě, dům soběstačný a šetrný ke svému okolí. Takové bylo zjednodušeně zadání studentské soutěže. Pořadatel Český ostrovní dům dnes představil dva vítězné návrhy. Blíže si je můžete prohlédnout na webu Český ostrovní dům.
 

Studenti architektury měli předložit návrh dvou samostatných apartmánových jednotek, umístěných v šumavské obci Kramolín, které by sloužily k příležitostnému ubytování. Snahou organizátorů soutěže je ukázat, že je možné navrhovat a stavět šetrně a v souladu s přírodou.

Přečtěte si rozhovor s Petrem Podruhem Chci, aby studenti vyzvali normy na souboj a navrhli soběstačný a šetrný dům

Autoři projektu prostřednictvím architektonické soutěže propojili nejrespektovanější technické a architektonické odborníky s nadějnými studenty architektury a stavebnictví. Formou dvoukolové soutěže, která probíhala pod záštitou fakulty stavební ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích vzniklo pět výjimečných soběstačných konceptů, tzv. ostrovních budov.

“Budova, která je kompletně odpojena od inženýrských sítí, je ve své podstatě technologickým a estetickým oříškem, jednoduše je to obrovská výzva. Proto bylo nutností, aby na něm pracoval tým těch nejlepších odborníků a my měli velké štěstí, že je náš projekt skutečně přitáhl. Je to velmi náročné a fascinující téma zároveň,“ popisuje autor projektu Pavel Podruh. Odborná vedoucí projektu Jana Hořická dodává: “Úroveň návrhů nám vyrazila dech - zadání bylo složité, ale invence a chuť objevovat nové možnosti překonaly veškerá naše očekávání. Soutěž ve studentech vzbudila velký zájem a to je přesně to, čeho jsme chtěli docílit.”

Návrh Daniela Brýdy.
Návrh Daniela Brýdy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Brýda / Český ostrovní dům

Pokud půjde vývoj podle plánu, na jaře 2018 začnou stavební práce prvních dvou prototypních staveb projektu Český ostrovní dům. “Především chceme být užiteční. Po malých krůčcích bychom rádi pomohli na svět moderním soběstačným a vysoce šetrným budovám nové generace. Začínáme ale velmi pokorně, v malém a s velkým osobním riskem. Vnímám, že tak trochu pukají ledy a že i velké, nadnárodní společnosti podstupují určitou evoluci myšlení. Za to jsem moc rád a věřím, že je to velký příslib do budoucnosti,” dodal zakladatel projektu Podruh.

Český ostrovní dům by skutečně mohl příznivě přispět k vývoji v naší architektuře. “Projekt vnímám jako cestu, jak popularizovat udržitelnost a přiblížit jí blíže veřejnému zájmu. Úroveň lidského poznání je již tak daleko, že není důvod dále poškozovat prostředí, ve kterém žijeme. Nejde o ekologii, ale spíše o selský rozum a uvažování o budoucnosti. Věřím, že bychom mohli zasít semínko zájmu.“ Obě prototypní stavby budou otevřené veřejnosti a každý bude mít možnost si je na vlastní kůži vyzkoušet. Pro odbornou veřejnost - architekty, projektanty, výzkumné pracovníky - přinese zase zkušenosti z provozu důležité pro další rozvoj v této oblasti,” pokračuje architektka Hořická.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist