Český start-up má povolení přidávat vypěstované maso do krmiv pro zvířata
Start-up se sídlem v Praze pracuje na vývoji a technologii výroby kultivovaného masa od roku 2020 v osmdesátičlenném mezinárodním týmu vědců. Investorem je mezinárodní skupina BTL, která podniká v oboru medicínských přístrojů.
"Díky získané certifikaci nám již nic nebrání v dalších krocích, jednáme s výrobci krmiv, abychom tento úžasný výrobek dostali do produkce," uvedl vedoucí strategických projektů BMT Tomáš Kubeš. Vzorové výrobky budou podle firmy k dispozici na začátku příštího roku, v obchodech by se pak mohly objevit v témže roce.
Kultivované maso se vyrábí laboratorně v bioreaktorech. Odebrané buňky z živého zvířete "rostou" v médiu bohatém na živiny, kultivované maso se poté texturuje a tvaruje do požadované podoby. Hlavní výhody spočívají ve zdravotní nezávadnosti, kvalitě vstupních surovin a vyřešením etického problému. "Nabízíme kvalitní alternativu masa bez zabíjení zvířat za konkurenceschopnou cenu," podotkl generální ředitel BMT Roman Kříž. Technologie BMT je podle něj schopna přizpůsobit se jakýmkoli požadavkům výrobce na výsledný typ krmiva, řeší všechny aspekty výroby a výslednou cenu.
Celosvětově se řada firem předhání ve vývoji komerčně životaschopných laboratorně pěstovaných masných a rybích výrobků. Chtějí oslovit spotřebitele, kteří se obávají etických otázek a dopadu chovu hospodářských zvířat na životní prostředí, napsala dnes agentura Reuters. Připomíná, že ve Spojených státech amerických získaly společnosti Upside Foods a Good Meat v červnu povolení regulačních orgánů pro kultivované maso určené k lidské spotřebě, což je podle Reuters druhé místo po Singapuru.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Josef Kuchtíček
9.11.2023 12:37sv
10.11.2023 09:39 Reaguje na Josef KuchtíčekPavel Karel
10.11.2023 13:55 Reaguje na Josef Kuchtíčeksv
10.11.2023 16:43 Reaguje na Pavel KarelBřetislav Machaček
11.11.2023 10:38zvířatům vyrábět draze umělé maso. Totéž se děje s masem "neznámého" původu
při záchytech veterinární kontrolou a než zjistit jeho upotřebitelnost pro
zvířata, tak s ním šup rychle do kafilérie. Nebo při likvidaci celých chovů drůbeže na ptačí chřipku v kafilériích by přece nic nebránilo maso tepelně
zpracovat a vyrobit z něho granule pro zvířata. Zásadou je ale na jedné
straně draze plýtvat a na druhé straně draze vyprodukovat. Obé totiž dělá spotřebitelům průvan v peněženkách. Zaplatí daněmi likvidaci a koupí si drahé produkty, protože ty levné vyletěly komínem!