Čeští vědci chtějí ekologicky využít odpad z tonerových kazet
Tonerový prášek od originálních výrobců tvoří malé částice polymerních plastů, vosků, pigmentů, oxidů kovů, zejména železa a oxidu křemičitého o velikosti jednotek mikrometrů. "Má vždy stejné složení, takže se může uplatnit například jako složka do asfaltů či betonů," řekla Šolcová.
Těžké kovy, polyaromáty a některé další chemické látky, které jsou součástí tonerů, jsou škodlivé pro lidské zdraví. Tonery ale zatím nejsou jednoznačně označeny jako nebezpečné odpady. U renovovaných kazet vědci nezjistili žádné překročení limitů zmíněných nebezpečných látek. "Naopak při testech různých takzvaných kompatibilních tonerů do laserových tiskáren od neznámých výrobců, nejčastěji z Číny, bylo zjištěno až o 153 procent více styrenu, o 130 procent více těkavých organických látek a o 60 procent více ultrajemných částic," uvedl Tomáš Pešek ze společnosti REMA Systém, která na projektu spolupracuje. Obsahovaly také karcinogenní látky jako benzen.
Kvůli nízké ceně dávají lidé většinou přednost tonerovým kazetám, které jsou podle vědců problematické a které se vyrábí v milionech kusů. "Je zde možnost jejich využití ve formě příměsi do pelet tvořených z čistírenských a papírenských kalů, které jsou vhodné například při spalování ve fluidních kotlích," uvedl Karel Soukup z ÚCHP.
Projekt navazuje na předchozí výzkum, ve kterém vědci potvrdili, že z čistírenských a papírenských kalů může být kvalitní palivo s vysokou výhřevností, a to například ve formě pelet. "U možného dalšího využití zbytkového prášku z tonerů se zabýváme nejen vývojem procesu jeho separace z tonerových kazet, ale řešíme i optimalizaci tohoto paliva ve vztahu k jeho výhřevnosti a mechanickým vlastnostem, přičemž důraz klademe na dodržení emisních limitů," řekla Šolcová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Slavomil Vinkler
11.6.2024 08:36Břetislav Machaček
11.6.2024 09:44a už od té doby vytiskla asi 500 stran A4. Pokud bych ji poslechl, tak jsem
"vyrobil" odpad, ale zatím je pro občasný tisk stále funkčním výrobkem.
Ono to je ale i o tom, že tonery lze renovovat doplněním náplně, ale musí
je na to výrobce přizpůsobit. To by ale přišel o odbyt a vědci by nemuseli
vymýšlet co s opravitelnými tonery, které lze pouze renovovat a navyhazovat.
Co s odpadem, který nově nevzniká, není totiž nutno ani řešit.