https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-vedci-chteji-ekologicky-vyuzit-odpad-z-tonerovych-kazet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští vědci chtějí ekologicky využít odpad z tonerových kazet

11.6.2024 00:42 (ČTK)
Zdroj | Národní centrum kompetence BIOCIRKL
Čeští odborníci testují, jak ekologicky zlikvidovat či využít prášek z použitých tonerových kazet, které se používají v laserových tiskárnách. Prášek obsahuje pro lidské zdraví nebezpečné látky a ničí přírodu, avšak neexistuje zatím způsob, jak se ho ekologicky zbavit. Množství látek z něj je navíc mnohem větší u levnějších kazet pocházejících z Číny. Informovalo o tom Národní centrum kompetence (NCK) BIOCRKL a Technologická agentura ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Dosavadní výsledky výzkumu jsou podle nich nadějné, svého cíle by mohli vědci dosáhnout za tři roky.
 
"Problém je, že výrobci originálních a renovovaných tonerových kazet jsou zatíženi obrovskými náklady na dodržování všech pravidel a předpisů, zatímco dovozci čínských produktů se tímto nezabývají. Takže zcela bez postihu dovážejí a prodávají extrémně laciné různé kompatibilní tonerové kazety, díky čemu mají přes 60 procent trhu," uvedla Olga Šolcová z NCK BIOCIRKL, která zároveň působí v Ústavu chemických procesů AV ČR (ÚCHP).

Tonerový prášek od originálních výrobců tvoří malé částice polymerních plastů, vosků, pigmentů, oxidů kovů, zejména železa a oxidu křemičitého o velikosti jednotek mikrometrů. "Má vždy stejné složení, takže se může uplatnit například jako složka do asfaltů či betonů," řekla Šolcová.

Těžké kovy, polyaromáty a některé další chemické látky, které jsou součástí tonerů, jsou škodlivé pro lidské zdraví. Tonery ale zatím nejsou jednoznačně označeny jako nebezpečné odpady. U renovovaných kazet vědci nezjistili žádné překročení limitů zmíněných nebezpečných látek. "Naopak při testech různých takzvaných kompatibilních tonerů do laserových tiskáren od neznámých výrobců, nejčastěji z Číny, bylo zjištěno až o 153 procent více styrenu, o 130 procent více těkavých organických látek a o 60 procent více ultrajemných částic," uvedl Tomáš Pešek ze společnosti REMA Systém, která na projektu spolupracuje. Obsahovaly také karcinogenní látky jako benzen.

Kvůli nízké ceně dávají lidé většinou přednost tonerovým kazetám, které jsou podle vědců problematické a které se vyrábí v milionech kusů. "Je zde možnost jejich využití ve formě příměsi do pelet tvořených z čistírenských a papírenských kalů, které jsou vhodné například při spalování ve fluidních kotlích," uvedl Karel Soukup z ÚCHP.

Projekt navazuje na předchozí výzkum, ve kterém vědci potvrdili, že z čistírenských a papírenských kalů může být kvalitní palivo s vysokou výhřevností, a to například ve formě pelet. "U možného dalšího využití zbytkového prášku z tonerů se zabýváme nejen vývojem procesu jeho separace z tonerových kazet, ale řešíme i optimalizaci tohoto paliva ve vztahu k jeho výhřevnosti a mechanickým vlastnostem, přičemž důraz klademe na dodržení emisních limitů," řekla Šolcová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

11.6.2024 08:36
Samozřejmě. Odpady nemají jít nikam na skládky, ale do spaloven. Spaloven, tedy přímá likvidace spálením v ZEVO. Žádné vytváření TAP. Vytřídit jen snadno použitelné suroviny, papír, PET, kovy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.6.2024 09:44
Moje tiskárna už rok hlásí, že je nutno vyměnit tonér, ale já to ignoruji
a už od té doby vytiskla asi 500 stran A4. Pokud bych ji poslechl, tak jsem
"vyrobil" odpad, ale zatím je pro občasný tisk stále funkčním výrobkem.
Ono to je ale i o tom, že tonery lze renovovat doplněním náplně, ale musí
je na to výrobce přizpůsobit. To by ale přišel o odbyt a vědci by nemuseli
vymýšlet co s opravitelnými tonery, které lze pouze renovovat a navyhazovat.
Co s odpadem, který nově nevzniká, není totiž nutno ani řešit.
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.6.2024 11:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Ja bych neřekl že vy jste vyrobil odpad, teda pokud těch 500 stran neputovalo hned do skartovačky. Ale někdo vyrobil z nebezpečných látek toner a podsunul jej na trh k používání, stejně jako PET obaly, nebo polystyrén, či materiál pro solární panely, baterie elektromobilů atd. A někdo tento druh toneru dokonce i schválil pro kancelářské použití a dal na to i certifikát. A najdnou ejhle, nebo že by kšeft jako např. azbest?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist