https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-dohodu-o-ovzdusi-vita-podle-teplaren-se-v-praxi-nic-nezmeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ dohodu o ovzduší vítá, podle tepláren se v praxi nic nezmění

14.12.2015 08:41 | PRAHA (ČTK)
ČEZ si předsevzala zlepšit energetickou účinnost a snížit v ČR emise oxidu uhličitého na vyrobenou MWh elektřiny o 46 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2001," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová
ČEZ si předsevzala zlepšit energetickou účinnost a snížit v ČR emise oxidu uhličitého na vyrobenou MWh elektřiny o 46 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2001," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ
Zatímco některé velké tuzemské firmy, které patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, závěry pařížské konference OSN o ochraně klimatu vítají, podle Teplárenského sdružení ČR se v praxi nic nezmění. Vyplývá to z odpovědí firem na dotaz ČTK. Podle schválené klimatické dohody se má lidstvo v tomto století zbavit závislosti na fosilních palivech, směřovat k zastavení růstu globální teploty optimálně na hranici 1,5 stupně Celsia a nepřekročit hranici dvou stupňů.
 

"Je to velké vítězství francouzské diplomacie a fakticky porážka EU, protože z praktického hlediska se globálně nezmění vůbec nic," řekl ČTK ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Čína jako 'rozvojová země' bude podle něj moci nadále zvyšovat emise a Spojené státy prostě dohodu nakonec neratifikují, stejně jako Kjóto. V Kjótském protokolu, který má pařížská dohoda nahradit, se průmyslové země zavázaly snížit emise skleníkových plynů o 5,2 procenta.

Naopak společnost ČEZ letošní konání klimatické konference v Paříži i přijatou dohodu hodnotí velmi kladně. "Už jen z příprav na ní vzešla řada závazků, které přispějí ke zlepšení životního prostředí. Již před samotnou konferencí se přes 160 států zavázalo k dobrovolným závazkům k ochraně klimatu. Skupina ČEZ si předsevzala zlepšit energetickou účinnost a snížit v ČR emise oxidu uhličitého na vyrobenou MWh elektřiny o 46 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2001," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

"Jsme připraveni plnit a samozřejmě již nyní plníme veškeré dohody, které přispívají ke zlepšení životního prostředí, včetně plnění emisních limitů skleníkových plynů," uvedla mluvčí skupiny Třinecké železárny Pavla Jurásková. Konkurenceschopnost Evropy však bude podle ní ohrožena, nebude-li dohoda platná pro všechny země. Měla by být spravedlivá a vyvážená pro všechny zúčastněné, dodala.

Podle vědců a ekologů by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon a prosadit jej v Parlamentu. Ještě více by se měly podporovat domácí obnovitelné zdroje a začít odstavovat uhelné elektrárny. Pařížská dohoda je podle expertů příležitostí pro rozvoj nových technologií, inovací a podnikání.

Experti Klimatické koalice v ČR vidí zásadní nedostatek v tom, že chybí konkrétní kroky, které povedou k potřebnému snížení globálních emisí skleníkových plynů do poloviny století. Jednotlivé státy nyní budou muset přijmout zákony a strategie pro dostatečné snížení emisí. Aktuální závazky, včetně těch, co předložily EU a ČR, by podle nich nestačily ani na splnění cíle dvou stupňů Celsia.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist