ČEZ postavil malou vodní elektrárnu. Otázkou je, zda jde o obnovitelný zdroj energie
Malá vodní elektrárna (MVE) bude mít výkon 590 kW. „Ročně vyrobí 2,9 milionu kWh elektřiny a pokryje tak roční spotřebu více než 800 domácností,“ říká Martin Schreier z ČEZ Obnovitelné zdroje (ČEZ OZ). ČEZ OZ k rozhodnutí postavit malou vodní elektrárnu vedl fakt, že odpadní vody z elektráren teče dostatečné množství a s dostatečným spádem. „Jednou z možností jejího využití bylo nechat vodu odtékat bez užitku. Nebo postavit malou vodní elektrárnu a energii vody využít,“ říká Martin Schreier.
Otázkou je, zda lze malou vodní elektrárnu závislou na jiném technologickém komplexu považovat za obnovitelný zdroj energie. Je to důležité kvůli výhodnějším výkupním cenám, kterým se obnovitelné zdroje těší ze zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. „Samozřejmě to hraje podstatnou roli, především pro ekonomiku projektu. V případě MVE Mělník počítáme s tím, že výrobna bude splňovat všechny předpoklady k zařazení do kategorie zdrojů obnovitelné energie,“ říká Martin Schreier. Ale i on uznává, že prostor pro polemiku nad tím, zda jde o obnovitelný zdroj, zde je.
V čem je háček? Pro roztočení turbíny se používá energie vody, která je chápána jako obnovitelný zdroj energie, ale tato voda vzniká jako technologický odpad z chlazení uhelných elektráren. Pokud by se uhelné elektrárny z jakéhokoliv důvodu zastavily, ustal by i přítok chladící vody. Na turbínu lze také hledět jako na zařízení zvyšující efektivitu přilehlých uhelných elektráren tím, že přináší úspory energie. Na druhou stranu, z definice v zákoně o životním prostředí vyplývá, že obnovitelné zdroje mohou být obnovované s přispěním člověka: „Obnovitelné přírodní zdroje mají schopnost se při postupném spotřebovávání částečně nebo úplně obnovovat, a to samy nebo za přispění člověka.“
Podle Pavla Sitného z energetické poradenské společnosti Enviros jde o zajímavý problém, kde bude důležitý právní výklad, kterého by se měl zhostit Energetický regulační úřad. Ten na dotaz Ekolistu.cz nedokázal kvůli neobvyklému problému obratem odpovědět a vzal si čas na vyhodnocení situace. O rozhodnutí úřadu budeme informovat.
Prohlédněte si video z výstavby
Co jsou obnovitelné zdroje energie? Mezi obnovitelné zdroje energie se v obecné rovině myslí biomasa, vítr, slunce a voda. Výčet je ale rozsáhlejší. Podle zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů se obnovitelnými zdroji rozumí „obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu.“ |
Přečtěte si zprávu ERÚ: Mělnická malá vodní elektrárna není obnovitelný zdroji ze 14. května 2010.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Hra se slovy - 2. 4. 2010 - AlešObnovitelný zdroj to sice není, ale je ekologický. Což mnohé OZE nejsou. |