https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-svuj-navrh-snizeni-emisi-kvuli-eia-k-prunerovu-ii-podal-mzp-jej-studuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ svůj návrh snížení emisí kvůli EIA k Prunéřovu II podal, MŽP jej studuje

20.8.2010 13:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministerstvo životního prostředí své nedávné kladné stanovisko v procesu posuzování vlivů uhelné elektrárny Prunéřov II na životní prostředí (EIA) podmínilo splněním 51 bodů. Nejdůležitější podmínkou je, že ČEZ musí po celou dobu životnosti elektrárny uspořit 205 tisíc tun CO2 ročně.
 

Prunéřov
Opatření navržena, čeká se na MŽP. Na snímku elektrárna Prunéřov
Foto: Greenpeace

ČEZ měl ministerstvu svůj soubor opatření předložit do 3 měsíců od vydání stanoviska, tj. do 29. července 2010. ČEZ svůj návrh podle vyjádření Oty Schneppa ministerstvu podal včas. O jaká konkrétní opatření jde ale chce ČEZ zveřejnit až po té, co se MŽP s návrhem seznámí. Ministerstvo nyní návrh studuje.

Zmíněná podmínka ve stanovisku EIA má vykrýt rozdíl v emisích CO2 mezi technologií, kterou prosazuje ČEZ, a technologií, která by splňovala kritéria tzv. nejlepších dostupných technik (tzv. BAT). Množství 205 tisíc tun CO2/rok vyplynulo ze závěrů studie DNV, kterou nad rámec EIA nechal vypracovat tehdejší ministr životního prostředí Jan Dusík.

Podle platného stanoviska EIA může ČEZ do souboru opatření zahrnout projekty zaměřené např. na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, na zlepšení celkové energetické efektivnosti při výrobě a přenosu energie apod. Pokud MŽP návrh ČEZu odsouhlasí, bude muset ČEZ pravidelně každý rok po celou dobu provozu Prunéřova II nechat ověřovat množství emisí, které se mu náhradním řešením podařilo ušetřit. „Schválení tohoto souboru opatření Ministerstvem životního prostředí je zásadní podmínkou souhlasného stanoviska a rovněž podmínkou a podkladem pro vydání integrovaného povolení,“ stojí ve stanovisku EIA.

Stanovisko EIA k Prunéřovu II

Přečtěte si zprávu Prunéřov II: Podle ČEZ půjde po získání EIA vše hladce, podle EPS ale ČEZ narazí ze 4. srpna 2010


reklama

 
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist