ČEZ vyčlenil v Temelíně prostor, kde může být první malý modulární reaktor v ČR
Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci ohledně malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory vyvíjí i sám ČEZ. "Touto aktivitou (vyčleněním místa v Temelíně) není nijak narušen plán na stavbu standardních dvou bloků v lokalitě Temelín. Opce na ně jsou i součástí výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, které jsme spustili před dvěma týdny," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Hejtman Kuba jedná již řadu měsíců s několika americkými firmami, které reaktory vyvíjejí. ČEZ by si mohl jednu z těchto firem zvolit za dodavatele, řekl. Podle Kuby by se mohly reaktory v jižních Čechách také zčásti vyvíjet.
"Řada firem ve světě už pracuje na budoucnosti jaderné energetiky. Reaktory budou menší, bezpečnější, nebudou stát tolik peněz, nebudou mít tak velký výkon a budou modulární, budou se moci přidávat jeden za druhým. To je budoucnost. Řada států se zaměřuje na firmy, které takové reaktory vyvíjejí a mají, velká část z nich je na americkém kontinentu. A protože tu máme lokalitu Temelína, počítalo se, že se bude rozšiřovat, máme tu jaderné inženýry, tak bych byl rád, aby v jižních Čechách takový modulární reaktor vyrostl," řekl hejtman.
Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Vyrábí se v továrně, pak se převáží na vybrané místo, kde se sestavují. Moduly lze skládat do větších celků. Při ministerstvu průmyslu a obchodu už vznikla pracovní skupina, která řeší, jak zkrátit povolovací procesy, a tipuje možná místa pro malé reaktory v ČR. Podle ČEZ mohou moduly doplňovat obnovitelné zdroje energie jako větrné a fotovoltaické elektrárny.
Podle hejtmana je to i šance pro tuzemské firmy. "Začala by úzká spolupráce českých inženýrů s firmou, kterou by si ČEZ vybral. Váže se na to řada technologií a v Česku je řada firem, které jsou v energetice velmi zdatné a patřily do dodavatelských řetězců, ale historicky spíše do těch ruských, což je přirozené. Teď je velká příležitost, jak se objevuje nový typ reaktorů, kdyby české firmy dostaly příležitost spolupracovat s americkými. Chci, aby náš kraj v tom byl lídrem,“ řekl hejtman.
Modulární reaktory by mohly podle něj vyřešit i závislost ČR na ruském plynu. Jak zdůraznil, válka na Ukrajině ukázala, že nebude možné používat plyn jako přechodové médium od uhlí k bezemisním zdrojům. "Já jsem varoval, že ten kohoutek plynu má někdo jiný, není to tržní komodita, je to ryze politické médium, se kterým se dají dělat nehezké věci, a teď to všichni vidíme. Krize ukazuje, že musíme být soběstační, aby nás nějaký stát nemohl mocensky trápit na tom, že nám nedá energii," řekl Kuba. Míní, že v budoucnu by modulární reaktory mohlo mít každé větší město, jež nyní provozuje teplárnu či elektrárnu. Další cestou, jak posílit soběstačnost, je podle něj mít na každé budově solární panely.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Jaroslav Řezáč
1.4.2022 03:29Jaroslav Řezáč
1.4.2022 06:45 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
1.4.2022 10:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčUž licencovaný NuScale má výkon 50 MWe, je velký jak dva autobusy nad sebou a jede v bazénu pod vodou.
Investor poství jen ten bazén a přípojky, firma ho doveze jak ledničku nebo pračku a instaluje na místě.
Cenově se to s velkou JE asi vůbec srovnávat nedá.
Svatá Prostoto
1.4.2022 12:07 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
1.4.2022 16:46 Reaguje na Pavel HanzlJak už vystřihli funkční prototyp a ten fachá jedna radost.
Sem s tím.
Emil Novák
1.4.2022 14:28 Reaguje na Pavel HanzlP.S.: NuScale má výkon 77 MWe.
Pavel Hanzl
1.4.2022 16:05 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.4.2022 20:12 Reaguje na Pavel Hanzl"Dukovany dostaly povolení k umístění jaderného zdroje."
"Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ."
https://www.lidovky.cz/byznys/cez-dostal-povoleni-pro-novy-jaderny-zdroj-v-dukovanech.A210308_102035_energetika_ceh
Jaroslav Řezáč
1.4.2022 17:50 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
1.4.2022 08:54300MW elektrických jako skládačku ? tak to jsem zvědav,
taky chybí v článku údaj jak dlouho se takový reaktor vyvíjí ,když jde vše dobře a když nejde?
Pavel Hanzl
1.4.2022 10:05 Reaguje na vaberI obecnou licenci Amíci mají, vázne to asi na byrokracii, ale jak se rozjedou výrobní linky typu automobilek, bude asi SMR nejlevnější stabilní a velmi výkonný zdroj energie. Doplněný OZE a velkými, stávajícími JE (které se možná už ani nevyplatí stavět), můžou poslat do historii veškerý fosil.
Pavel Hanzl
1.4.2022 10:15 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
1.4.2022 21:17 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
1.4.2022 10:34S ohledem na současnost zrušit odstávky JE na Západě a rozdejchat i odstavené uhelné elektrárny. A modlit se ať to vyjde.
Pavel Hanzl
1.4.2022 11:22 Reaguje na Miroslav VinklerTo je klíčová výhoda SMR, pokud by se to mělo bastlit na stavbě (jak třeba Akademik Lomonosov), tak to žádnou výhodu proti velké JE nemá.
Svatá Prostoto
1.4.2022 12:08 Reaguje na Katka PazderůPetr
1.4.2022 15:58Břetislav Machaček
1.4.2022 16:25k něčemu takovému je snění, když realita buší na dveře. Prostě bycha honit
je dnes pozdě, když tu mohly být dávno v Temelíně místo dvou bloků čtyři.
Další čtyři v Blahutovicích a údajně i v Mělníce jako náhrada za uhelku.
Máme kulové a tam nezbývá než snít. Probuzení může být na podzim kruté i
pro největší optimisty, když se spustí díky nedostatku a cenám dominový
efekt se zavíráním továren, nezaměstnaností a s insolvenci dosavadních
optimistů. Bude stačit prázdný plynovod a nakonec i nedostatek elektřiny.
Nyní se ukáže, kdo myslel na zadní kolečka a kdo skočil na lep gryndýlu.